Wydarzenia

Stulecie amatorskich ruchów plastycznych w województwie śląskim 28/11/2018 do 30/01/2019


Ekspozycja poświęcona twórczości amatorskich grup plastycznych działających na Śląsku na przestrzeni ostatnich stu lat. Wystawione zostaną zarówno dzieła artystów dawnych jak i współczesnych.

Śląsk to wyjątkowy region na mapie Polski. Ze swoim bogatym tłem historycznym stał się symbolem religijności, miejscem w którym rodzina to jedna z najważniejszych wartości, a tradycja jest silnie pielęgnowana. Wiara w istnienie baśniowych stworów, takich jak utopce czy skarbniki jest wciąż żywa i już w okresie międzywojennym była idealnym fundamentem do rozwoju amatorskich grup artystycznych, których uczestnicy mogli na chwilę zapomnieć o szarościach dnia codziennego i dać upust swojej niezwykłej fantazji.

Do dzisiaj amatorskie ruchy plastyczne na Śląsku działają bardzo prężnie, a owa praca przekłada się na liczne dzieła, które mają Państwo okazję zobaczyć w naszej Galerii.
Założeniem ekspozycji jest prezentacja jak największej liczby amatorskich grup plastycznych – tak historycznych, jak i współczesnych – poprzez prace ich członków. Wystawa ma obrazować różnorodność technik, poziomów artystycznych oraz podejmowane przez twórców intuicyjnych tematy.

Szeroko pojęty ruch plastyczny obejmuje: malarstwo, grafikę, fotografikę, rzeźbę, wzornictwo przemysłowe oraz rzemiosło. Na wystawie zaprezentowano wszystkie z powyższych dziedzin. Najwięcej zostało zgłoszonych prac malarskich, znacznie mniej jest grafik oraz rzeźb, symbolicznie też zaprezentowano pozostałe dziedziny: grafikę komputerową, fotografikę oraz rzemiosło artystyczne.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Galerii Szyb Wilson i prace z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz prace uczestników zajęć organizowanych przez lokalne stowarzyszenia:

- WTZ Otwarte Serca
- Fundacji Reditum
- WTZ Unikat
- MOPT w Dąbrowie Górniczej

Wystawa potrwa do 30.01.2019
Wstęp wolny

Główna wystawa, zorganizowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego, odbywa się w Strefie Biznesu na stadionie Górnika Zabrze przy ulicy Roosevelta 81 w Zabrzu.