Magdalena Bożek - rocznik 82, ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działa na polu fotografii, rysunku, malarstwa, rzeźby, grafiki użytkowej, asamblażu. Jej twórczość jest zróżnicowana pod względem tematycznym, jednak od lat pozostaje w większym lub mniejszym stopniu wierna motywom wanitatywnym. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych.
Wystawy:
2004 -Wystawa fotografii studentów PWSZ w Raciborzu, Galeria „Kopyto”, Racibórz (fotografia)
-Wystawa prac studentów PWSZ w Raciborzu towarzysząca juwenaliom, PWSZ, Racibórz (rysunek, malarstwo)
2005 - Poplenerowa wystawa malarstwa i rysunku studentów PWSZ w Raciborzu, Galeria Forma, Kuźnia Raciborska (malarstwo)
2006 - Postawy, wystawa artystów pedagogów i studentów PWSZ w Raciborzu, Galeria Epicentrum, Jastrzębie Zdrój (malarstwo)
2007 - Wystawa poplenerowa Pracowni Malarstwa prof. zw. Marka Zaborowskiego, Galeria Szatnia, Kalisz (malarstwo)
2008 - Wystawa podyplomowa Magdaleny Bożek (malarstwo), Bogny Dzikowskiej (malarstwo), Basi Jaźwińskiej (malarstwo), Joanny Nitefor (multimedia), Agnieszki Steciak (grafika komputerowa), Galeria Żywa, Kalisz
-Wystawa końcoworoczna pracowni artystycznych WPA UAM w Kaliszu, UAM, Kalisz (działania multimedialne)
-Wystawa prac plastycznych studentów, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Kalisz (malarstwo)
2009 - Wystawa Artystów Olkuskich, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu – Galeria MBWA w Olkuszu (fotomontaż)
- Wystawa wchodząca w skład ekspozycji stałej Galerii Szyb Wilson w Katowicach
A oto krótki szkic interpretatorski kilku instalacji, które artystka wykonała we współpracy z Johannem Brosem na terenie Galerii Szyb Wilson.
„Radosna mama”
„Srebrna kompozycja”
Zabawa ze srebrem, które w kulturze Zachodu uważane jest za kruszec gustowny, elegancki, a na tle złota – skromny. Wszystkie zebrane w niewielkiej przestrzeni instalacji przedmioty zostały „przymuszone do srebra". Artystka nie zostawiła ani skrawka, który byłby „wolny” od tego koloru. Dzięki temu wszystko jest zachowane w bezruchu, ustatecznione. Przedmioty, których istotą jest ruch, np. myszka do komputera, zostały gwałtem wyprowadzone ze swej roli. To, co niepłaskie, nabrało płaskości, na której wzrok widza może poślizgnąć się jak na tafli lodu. W wykreowanym świecie panuje chłód i sterylność, a przedmioty przypominają rozsypane odłamy lustra rodem z baśni „Królowa Śniegu”, mające, jak pamiętamy, moc zamieniania serca w lód. Połyskujące matowo i minimalistycznie przedmioty zachwycają geometrycznością i przejrzystością kształtów. Jednak pod pozorną gładkością ukrywają swoją „chropowatą głębię”.
Artystka wykorzystała egipską metodę, by zachować rzeczywistość w stanie nienaruszonym – odwołała się do mumifikacji. Konstrukcja mieści w sobie podobny rodzaj uroku, co cyzelowane części maszyn – piękne w swej prostocie i funkcjonalności i tym samym wpisuje się w klimat takich nurtów w sztuce, jak futuryzm, sztuka geometryczna, minimal art.
„Ukrzesłowienie”
Obserwujemy typowe dla artystki połączenie materiałów miękkich, włóczkowych, z rdzawym, ciężkim metalem. Na samym wstępie rodzi się więc pewien tragizm. Dalszej obserwowanie dzieła może tylko utwierdzić w tym klimacie. Bo oto widzimy wątłą, wymęczoną istnieniem postać w metalowej czapie tak zarzuconej na sznurkowo-drucianej głowie postaci, że głowa opada rozpaczliwie pod ciężarem czapy, a postać kojarzyć się może przez to z Chrystusem wiszącym na Krzyżu. Żywe i optymistyczne kolory zestawiono z mało optymistyczną wymową. Człowiek uwikłany w nałóg (co symbolizuje przechylona obok jego głowy butelka) jest w bezładzie i rozsypce psychiczno-fizycznej, uwiązany do krzesła, ukrzesłowiony (takie określenie wymyśliła artystka), nie tyle nie ma siły wstać, co nie może tego zrobić, bo zrósł się z naturą krzesła. Po raz kolejny w twórczości Magdy Bożek pojawia się wątek człowieka sprowadzonego do roli przedmiotu – sterowanego, zmanipulowanego, bezsilnego.Gdzieś pod siedzeniem ukrzesłowionego znajduje się plątanina kolorowych kabelków, co stanowi wyraz podobieństwa człowieka do inteligentnie skonstruowanej maszyny, nasuwa się tu treść piosenki Marka Grechuty Pt. „Motorek”: „jesteś system mechanicznie doskonały”. Ukrzesłowienie przywodzi także na myśl wózek inwalidzki z powykręcanymi przez niecierpliwego „woźnicę” uchwytami. Gdzie tkwi doskonałość człowieka z zakrwawionymi łapami w białych rękawiczkach, któremu butelka sama wlewa alkohol do mózgu? Dobrym oświetleniem tej sytuacji jest biblijny tekst o uzdrowieniu paralityka: grupa przyjaciół opracowuje przemyślny fortel i spuszczają obezwładnionego chorego Jezusowi przez dach.
Te i wiele interesujących prac artystki można oglądać w naszej Galerii.
Linki do innych prac Magdaleny Bożek:
Teksty: Izabela Ochman
Agencja Interaktywna
Realizacja webpro.pl
Copyright Galeria Szyb Wilson. Wszelkie prawa zastrzeżone