No show found! show="1" does not exist.

Artyści

Ambroziak Sylwester

Sylwester Ambroziak (ur. 1964 w Łowiczu) – polski artysta, rzeźbiarz, rysownik. W latach 1983-1989 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowniach profesorów Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Naukę rysunku pobierał u Mariana Czapli. Dyplom uzyskał w 1989 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego (na podstawie pracy Kuszenie św. Antoniego).

Zobacz więcej
Amrhein Andreas

Andreas Amrhein (ur. 1963 r. w Marburgu) – niemiecki artysta powojenny i współczesny. Dorastał w Liberii w zachodniej Afryce w rodzinie rolników. Uczył się m.in. w Londynie, Malmö, Chicago, Paryżu. W latach 1985-1992 studiował w Hochschule der Kunst w Berlinie w pracowni Barbary Heinisch i Waltera Stöhrera.

Zobacz więcej
Berdyszak Jan

Jan Berdyszak (ur. 1934 r. w Zaworach, zm. 2014 r. w Poznaniu) – polski rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, pedagog, teoretyk sztuki. Studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1952-1958, równolegle podejmując samodzielne próby malarskie i graficzne. 

Zobacz więcej
Bierońska AnnaAnna Bierońska-Kwiecień – malarka graffiti i pasjonatka techniki AIRBRUSH. Absolwentka ASP Katowice, prowadzi własną działalność artystyczną Anna Bierońska. Airbrush & Graffiti Silesia.Zobacz więcej
Bożek Magdalena
Magdalena Bożek - rocznik 82, ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działa na polu fotografii, rysunku, malarstwa, rzeźby, grafiki użytkowej, asamblażu.
Zobacz więcej
Broll UrszulaUrszula Broll urodziła się w 1930 roku w Katowicach, studiowała na ASP w Katowicach. Współzałożycielka i członkini St-53.Zobacz więcej
EIA Grupa
Grupa EIA „Eco Industri Art” to wspólny pomysł trójki entuzjastów sztuki: Johanna Brosa – prezesa zarządu firmy Pro Inwest, Moniki Pacy – prezeski Fundacji Eko-Art. Silesia i Janusza Kuźmicza-Kuźmińskiego – twórcy z Wrocławia.
Zobacz więcej
Flaga AnnaAnna Flaga ur. 1974. Mieszka i tworzy w Żorach.
Artystka, graficzka i kuratorka, doktor sztuki (Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 2021, wyróżnienie).
Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Sławomira Karpowicza).
Laureatka Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory w kategorii „Twórczość Artystyczna”.

Zobacz więcej
Garncorz Paweł
Paweł Garncorz - urodzony w 1979 r., artysta naiwny z niepełnosprawnością intelektualną, twórcza indywidualność Warsztatów Terapii Zajęciowej „Unikat”, których jest wieloletnim uczestnikiem, biorącym udział w zajęciach z grafiki, malarstwa oraz ceramiki artystycznej.
Zobacz więcej
Gaszczyk MartynaMartyna Gaszczyk-Nowok urodziła się 13 grudnia 1986 roku w Świętochłowicach. Studiowała w latach 2006-2011 Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W 2014 roku ukończyła studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zobacz więcej
Gołkowska Wanda
Wanda Gołkowska (ur. 1925 r. w Rzeszowie, zm. 2013 r. w ) – malarka, autorka rysunków, animatorka życia artystycznego, inicjatorka wystaw i akcji związanych z mail art'em, profesor ASP we Wrocławiu. Studiowała na PWSSP we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), w 1952 obroniła dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta.
Zobacz więcej
Jetzig Helle
Helle Jetzig to niemiecki współczesny artysta, który łączy w swojej sztuce dwie różne techniki, malarstwo z fotografią.
Zobacz więcej
Kałucki Jerzy
Jerzy Kałucki (ur. 1931 r. we Lwowie) – malarz, scenograf, pedagog.  Studia artystyczne - w zakresie malarstwa i scenografii - odbył pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki w latach 1951-57 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz więcej
Kamieński Marek
Marek Kamieński - urodzony w 1953 r., artysta, krytyk sztuki. Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom otrzymał w 1979 roku.
Zobacz więcej
Kamoji Koji

Koji Kamoji, artysta urodzony w 1935 roku w Tokio,po studiach w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych związał się z Galerią Foksal i już od ponad pięćdziesięciu lat mieszka i pracuje w Polsce.

Zobacz więcej
Klever Julij Julius von Klever Sergiusz ( rosyjski Юлий Юльевич Клевер / lipiec Juljewitsch Klever , urodzony 19 stycznia lipca / 31 stycznia 1850 greg. W Tartu ; † 24. grudzień +1.924 w Leningradzie ) rosyjski  malarz krajobrazów.Zobacz więcej
Kokoszko EdwardEdward Kokoszko urodził się w 1900 roku w Izdebnie Kościelnym k. Grodziska Mazowieckiego, zmarł w 1962 roku w Warszawie. Zobacz więcej
Kołodziejczyk Lech
Lech Kołodziejczyk - studiował w ASP w Krakowie, na Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1978 roku. W latach 1978-1980 podjął pracę jako asystent w ASP w Katowicach w pracowni malarstwa. Od 1980 roku jest zatrudniony w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, obecnie na stanowisku adiunkta II st. w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Zobacz więcej
Komorowska Karolina Absolwentka wydziału artystycznego UMSC w Lublinie. Zdobyła wyróżnienie podczas "Bielskiej Jesieni".Zobacz więcej
Koniakowski Andrzej
Andrzej Koniakowski - urodzony w 1944 roku, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1975 roku. Tematyka fotografii Koniakowskiego związana jest przede wszystkim z fascynacją śląskim pejzażem przemysłowym.
Zobacz więcej
Kopczyński Wojciech

Autor ur. w 1955 w Krakowie. 1975-82 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom: Projektowanie Form Przemysłowych - w pracowni prof. W. Skulicza; litograria - prof. W. Kunz; malarstwo- prof. J. Świderski. 1984 Stypendium Ministra Kultury i Sztuki; 1986 Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.

Zobacz więcej
Kozera Aleksander
Aleksander Kozera - urodzony w 1976 roku, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Jacka Rykały. Od 2005 roku jest wykładowcą w Katedrze Malarstwa tejże uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i witrażem.
Zobacz więcej
Kozłowski Jarosław
Jarosław Kozłowski (ur. 1945 w Śremie) – jeden z twórców sztuki pojęciowej i  najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce.
Zobacz więcej
Leiberg Helge Helge Leiberg, ur. 1954 w Dreźnie, studiował w College of Fine Arts w Dreźnie. Jest rysownikiem, malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, ilustratorem książek, muzykiem, w czasach NRD był także filmowcem. Zobacz więcej
Lipczyński RomanJESTEM OBYWATELEM GÓRNEGO ŚLĄSKA.
Z przyjemnością zajmuję się fotografią.
Jestem samoukiem.
Zobacz więcej
Lis ZygmuntZygmunt Lis urodził się w 1931 roku. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach uzyskał w 1958 roku.Zobacz więcej
Maciejska Justyna
Justyna Maciejska - studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jacka Rykały w 2003 r. Stypendystka MKiS w latach 2002-2003.
Zobacz więcej
Nawrot Maciej

Maciej Nawrot (ur. 1986 r. w Sosnowcu) - Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. W 2012 roku otrzymał licencjat w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Zobacz więcej
Orłowski Paweł
Paweł Orłowski (ur. 1975 w Rzeszowie) - artysta, rzeźbiarz, rysownik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i tworzy w Krakowie.
Zobacz więcej
Reck Albert ChristophAlbert Christoph Reck - urodzony w 1922 roku na Górnym Śląsku, w Krapkowicach.Zobacz więcej
Robakowski JózefJózef Robakowski (ur. 1939) – człowiek wielu pasji: fotograf eksperymentalny, performer, autor filmów, instalacji, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w ŁodziZobacz więcej
Rubaszewski PawełPaweł Rubaszewski w 1990 roku ukończył Wydział Rzeźby na ASP w Warszawie. Pracuje w różnych materiałach i w różnej skali - od małych form w brązie po duże rzeźby plenerowe.Zobacz więcej
Sala Marta

Marta Sala - ur. 1985. Studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2005-2010. Dyplom w pracowni profesora Leszka Misiaka. Jest współzałożycielką i uczestniczką akcji artystycznych Grupy Strupek Zajmuje się także tworzeniem kostiumów, dekoracji oraz zaangażowaną społecznie animacją kultury.

Zobacz więcej
Schiller Andreas

Andreas Schiller ur. w 1963 roku w Berlinie. W swoich pracach stosuje tzw. technikę lazurową, popularną w renesansowym malarstwie weneckim, polegającą na nakładaniu kolejnych warstw farby.

Zobacz więcej
Siek Andrzej
Andrzej Siek urodził się w 1973 r. w Krakowie. W latach 1994-1999 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Jeszcze w trakcie studiów prowadził w Finlandii, w miejscowościach Sachii i Oulu, kursy rzeźby w drewnie. Wykonał również scenografię, maski i stroje do happeningu w międzynarodowym plenerze rzeźbiarskim w Tajwokowski w Amusari.
Zobacz więcej
Solisz Marian
Marian Solisz urodził się w Raciborzu w 1967 roku. W 1995 ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Kluczborku.
Zobacz więcej
Sówka Erwin
Erwin Sówka (ur. 18 czerwca 1936 w Giszowcu, w rodzinie górniczej). Polski malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni „Wieczorek” w Janowie. Jedyny żyjący twórca Grupy Janowskiej. Kiedy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci. Sówka w wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni „Jerzy” przy kopalni „Giesche” i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni „Giesche”, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku.
Zobacz więcej
Stańczyk Marek
Marek Stańczyk - ur. 28 stzcynia 1979 r., w Siemianowicach Śląskiich, od urodzenia związany ze Śląskiem. Dokumentalista fotograficzny i filmowy przemysłu na Śląsku. Stypendysta w dziedzinie kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w 2008. Niezwiązany z żadnym środowiskiem twórczym. Tworzy własne filmy dokumentalne, aranżer kompozycji instrumentalno-elektronicznych pod nazwą „Outsider” lub „FredMentor”. Hobby i zawód: Fotografia. Specjalizacja:  Fotografia panoramiczna, przemysłowa oraz pejzaż.
Zobacz więcej
Stanek Zdzisław
Zdzisław Stanek urodził się w 1925 roku, zmarł w 1996 roku. Studiował w ASP w Krakowie, nie zrobił jednak dyplomu. Został przyjęty do ZPAP w 1958 na podstawie dorobku artystycznego. 
Zobacz więcej
Stępniewska KarolinaZobacz więcej
Szczerzyński Roman
Roman Szczerzyński – urodził się w 1908 roku w Bielsku Białej, zmarł w 1985 roku w Dąbrowie Górniczej. Artysta-malarz, pedagog i animator kultury. Jego indywidualne wystawy odbywały się głównie w miastach województwa śląskiego – Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Cieszynie.
Zobacz więcej
Szewczyk Andrzej
Andrzej Szewczyk - niezapomniany, neoawangardowy „erudyta wrażliwości”, jeden z najciekawszych polskich artystów powojennych, urodził się w 1950 r. w Szopienicach, zmarł w Cieszynie w 2001 r.
Zobacz więcej
Szwed Monika
Monika Szwed - urodzona w 1978 roku w Poznaniu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w zakresie Edukacji Artystycznej pod kierunkiem prof. Alicji Kępińskiej, oraz w Katedrze Multimediów pod kierunkiem prof. Piotra Kurki. Wyróżniona nagrodą miesięcznika Art&Business.Zaliczana do nurtu Nowych Surrealistów.
Zobacz więcej
Taranczewski Wacław
Taranczewski Wacław (1903-1987), polski malarz, pedagog, wybitny kolorysta. Studiował w ASP w Krakowie (1922-1929). Debiutował w 1932 w Poznaniu. Członek grupy Pryzmat, współorganizator i profesor PWSSP w Poznaniu (1945-1950), profesor ASP w Krakowie (1947-1970).
Zobacz więcej
Tobis Andrzej
Andrzej Tobis - ur. w 1970 w Wieluniu, polski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii w Katowicach, od 1996 roku asystent w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego tej uczelni. Od 1996 roku asystent w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego macierzystej uczelni.
Zobacz więcej
Tomaszuk Julian

Julian Tomaszuk urodzony w 1973 roku, w krakowie1994-1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych, wydział Rzeźby 2000 dyplom u prof. Mariana koniecznego 2002–2004 działał na Śląsku, tworząc wielkie formy przestrzenne z postindustrialnych odpadów współzałożyciel stowarzyszenia "krowoderska 52", zajmującego się szeroko pojętymi działaniami artystycznymi, akcjami spontanicznymi i eksperymentem, jak również rzeźbą, designem i video..

Zobacz więcej
Tuszyńska MonikaMona Tusz – artystka i aktywistka, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenach Śląska.Zobacz więcej
Ujma Monika

Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie tworzy głównie witraże.

Zobacz więcej
Urbanowicz Andrzej
Andrzej Urbanowicz (ur. 1938 r. w Wilnie, zm. w 2011 r. w Szklarskiej Porębie) – polski artysta wizualny. Absolwent ASP w Krakowie, głównie związany z Katowicami, gdzie mieszkał i pracował.
Zobacz więcej
Wagner TomaszZobacz więcej
Wawrzkiewicz DariaMagister sztuki, dyplom z malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.Zobacz więcej
Weigt Heidrun

Niemiecka artystka malarka i performerka, mieszka i tworzy w Hamburgu. Artystka wzoruje swą twórczość na sztuce dalekiego wschodu.

Zobacz więcej
Weryha-Wysoczański Jan de
Jan de Weryha-Wysoczański urodził się w Gdańsku w 1950 r. W 1976 ukończył Wydział Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. A. Wiśniewskiego i prof. A. Smolany. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Hamburgu. W 1998 został laureatem I nagrody, Prix du Jury w Salonie Wiosennym 98 w Luksemburgu. Brał udział w wielu wystawach, między innymi w Polsce, USA, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Belgii. Ostatnie wystawy to „Strenges Holz” w Kunsthalle Wilhelmshaven w Niemczech, „Drewniany Kubik” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Galerii Kaplica, „Drewno – archiwum” w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi.
Zobacz więcej
Wieczorek Karol
Karol Wieczorek - urodzony w 1949 roku w Bytomiu. Studiował w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa (dyplom 1972 z wyróżnieniem i medalem). W latach 1974-1976 i 1989-1990 Wieczorek był stypendystą Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Zobacz więcej
Wodzinowski Wincent

Wincenty Wodzinowski studia malarskie rozpoczął w latach 1880-1881 w warszawskiej klasie rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona; w latach 1881-1889 studiował w szkole sztuk pięknych w Krakowie, m.in. u W. Łuszczkiewicza, L. Loefflera, a w latach 1889-92 w akademii sztuk pięknych w Monachium.

Zobacz więcej