Artyści

R.K.Zobacz więcej
Ambroziak Sylwester

Sylwester Ambroziak - rzeźbiarz, rysownik. Urodzony 14 kwietnia 1964 roku w Łowiczu. W latach 1983-1989 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zobacz więcej
Berdyszak Jan

Jan Berdyszak - urodził się w 1934 roku w Zaworach, zmarł w Poznaniu w 2014roku. Ukończył w 1958 PWSSP w Poznaniu, gdzie studiował rzeźbę. Jego malarsko-przestrzennym kompozycjom często towarzyszy grafika (gipsoryt, drzeworyt).

Zobacz więcej
Bieniasz Maciej

Maciej Bieniasz jest malarzem, rysownikiem, autorem eseistyki kulturalnej. Urodził się w 1938 roku w Krakowie.

Zobacz więcej
Bożek Magdalena
Magdalena Bożek - rocznik 82, ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działa na polu fotografii, rysunku, malarstwa, rzeźby, grafiki użytkowej, asamblażu.
Zobacz więcej
Dulko RemigiuszUrodzony w 1955 roku w Lidzbarku Warmińskim, dzieciństwo spędził w Bieruniu Nowym na Górnym Śląsku, od 30 lat żyje i tworzy w Oświęcimiu w Małopolsce. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby.Zobacz więcej
EIA Grupa
Grupa EIA „Eco Industri Art” to wspólny pomysł trójki entuzjastów sztuki: Johanna Brosa – prezesa zarządu firmy Pro Inwest, Moniki Pacy – prezeski Fundacji Eko-Art. Silesia i Janusza Kuźmicza-Kuźmińskiego – twórcy z Wrocławia.
Zobacz więcej
Florczyk Agnieszka

Agnieszka Florczyk urodzona w Sosnowcu w 1983 roku. Ukończyła Państwowe Liceum sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza i grafiki warsztatowej prof. Mariusza Pałki.

Zobacz więcej
Garncorz Paweł
Paweł Garncorz - urodzony w 1979 r., artysta naiwny z niepełnosprawnością intelektualną, twórcza indywidualność Warsztatów Terapii Zajęciowej „Unikat”, których jest wieloletnim uczestnikiem, biorącym udział w zajęciach z grafiki, malarstwa oraz ceramiki artystycznej.
Zobacz więcej
Gaszczyk MartynaMartyna Gaszczyk-Nowok urodziła się 13 grudnia 1986 roku w Świętochłowicach. Studiowała w latach 2006-2011 Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W 2014 roku ukończyła studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zobacz więcej
Kamieński Marek
Marek Kamieński - urodzony w 1953 r., artysta, krytyk sztuki. Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom otrzymał w 1979 roku.
Zobacz więcej
Kamoji Koji

Koji Kamoji, artysta urodzony w 1935 roku w Tokio,po studiach w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych związał się z Galerią Foksal i już od ponad pięćdziesięciu lat mieszka i pracuje w Polsce.

Zobacz więcej
Klever Julij Julius von Klever Sergiusz ( rosyjski Юлий Юльевич Клевер / lipiec Juljewitsch Klever , urodzony 19 stycznia lipca / 31 stycznia 1850 greg. W Tartu ; † 24. grudzień +1.924 w Leningradzie ) rosyjski  malarz krajobrazów.Zobacz więcej
Kołodziejczyk Lech
Lech Kołodziejczyk - studiował w ASP w Krakowie, na Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1978 roku. W latach 1978-1980 podjął pracę jako asystent w ASP w Katowicach w pracowni malarstwa. Od 1980 roku jest zatrudniony w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, obecnie na stanowisku adiunkta II st. w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Zobacz więcej
Koniakowski Andrzej
Andrzej Koniakowski - urodzony w 1944 roku, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1975 roku. Tematyka fotografii Koniakowskiego związana jest przede wszystkim z fascynacją śląskim pejzażem przemysłowym.
Zobacz więcej
Kopczyński Wojciech

Autor ur. w 1955 w Krakowie. 1975-82 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom: Projektowanie Form Przemysłowych - w pracowni prof. W. Skulicza; litograria - prof. W. Kunz; malarstwo- prof. J. Świderski. 1984 Stypendium Ministra Kultury i Sztuki; 1986 Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.

Zobacz więcej
Kozera Aleksander
Aleksander Kozera - urodzony w 1976 roku, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Jacka Rykały. Od 2005 roku jest wykładowcą w Katedrze Malarstwa tejże uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i witrażem.
Zobacz więcej
Leiberg Helge Helge Leiberg, ur. 1954 w Dreźnie, studiował w College of Fine Arts w Dreźnie. Jest rysownikiem, malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, ilustratorem książek, muzykiem, w czasach NRD był także filmowcem. Zobacz więcej
Lewczuk Sławomir
Sławomir Lewczuk związany jest z krakowskim środowiskiem artystycznym, jednak od lat przebywa na jego obrzeżach. Ukończył Politechnikę Krakowską na Wydziale Architektury oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej
Lingen IZobacz więcej
Lis ZygmuntZygmunt Lis urodził się w 1931 roku. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach uzyskał w 1958 roku.Zobacz więcej
Łazowski Naso
Naso Łozowski - z pochodzenia Macedończyk, z Polską związany emocjonalnie, albowiem tutaj dorastał i kształtował się artystycznie. Rok 2006. Galeria Szyb Wilson otwiera wystawą „Naso-wizje”, architekta, artysty i wizjonera Naso Łazowskiego. 
Zobacz więcej
Maciejska Justyna
Justyna Maciejska - studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jacka Rykały w 2003 r. Stypendystka MKiS w latach 2002-2003.
Zobacz więcej
Muter Melanie

Mela Muter - właściwie Mutermilchowa z Klingslandów, malarka, urodzona w 1876 w Warszawie, zmarła w 1967 w Paryżu.
Pochodziła z zamożnej rodziny żydowskiej. 

Zobacz więcej
Nawrot Maciej

Maciej Nawrot, artysta urodzony w 1986 roku. W 2012 roku otrzymał tytuł licencjata na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Zobacz więcej
Orłowski Paweł
Paweł Orłowski (ur. 1975 w Rzeszowie) - artysta, rzeźbiarz, rysownik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i tworzy w Krakowie.
Zobacz więcej
Oszek AlbertAlbert Oszek – urodzony w 1974 r. w Katowicach. Absolwent studiów podyplomowych ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka.Zobacz więcej
Pichurski Witold
Witold Pichurski - absolwent Uniwersytetu Opolskiego i wykładowca tej uczelni w Instytucie Sztuki (Sekcja Rzeźby).
Zobacz więcej
Reck Albert ChristophAlbert Christoph Reck - urodzony w 1922 roku na Górnym Śląsku, w Krapkowicach.Zobacz więcej
Roszkowski Aleksander

Aleksander Roszkowski studiował od 1980 do 1985 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego.

Zobacz więcej
Rzepka AleksandraAleksandra Rzepka jest muzykiem, performerką. Występowała w Polsce, Danii, Francji, Niemczech i Szwajcarii.Zobacz więcej
Sala Marta

Marta Sala - ur. 1985. Studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2005-2010. Dyplom w pracowni profesora Leszka Misiaka. Jest współzałożycielką i uczestniczką akcji artystycznych Grupy Strupek Zajmuje się także tworzeniem kostiumów, dekoracji oraz zaangażowaną społecznie animacją kultury.

Zobacz więcej
Schenck MaxZobacz więcej
Schiller Andreas

Andreas Schiller ur. w 1963 roku w Berlinie. W swoich pracach stosuje tzw. technikę lazurową, popularną w renesansowym malarstwie weneckim, polegającą na nakładaniu kolejnych warstw farby.

Zobacz więcej
Siek Andrzej
Andrzej Siek urodził się w 1973 r. w Krakowie. W latach 1994-1999 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Jeszcze w trakcie studiów prowadził w Finlandii, w miejscowościach Sachii i Oulu, kursy rzeźby w drewnie. Wykonał również scenografię, maski i stroje do happeningu w międzynarodowym plenerze rzeźbiarskim w Tajwokowski w Amusari.
Zobacz więcej
Solisz Marian
Marian Solisz urodził się w Raciborzu w 1967 roku. W 1995 ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Kluczborku.
Zobacz więcej
Sówka Erwin
Erwin Sówka (ur. 18 czerwca 1936 w Giszowcu, w rodzinie górniczej). Polski malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni „Wieczorek” w Janowie. Jedyny żyjący twórca Grupy Janowskiej. Kiedy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci. Sówka w wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni „Jerzy” przy kopalni „Giesche” i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni „Giesche”, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku.
Zobacz więcej
Stańczyk Marek
Marek Stańczyk - ur. 28 stzcynia 1979 r., w Siemianowicach Śląskiich, od urodzenia związany ze Śląskiem. Dokumentalista fotograficzny i filmowy przemysłu na Śląsku. Stypendysta w dziedzinie kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w 2008. Niezwiązany z żadnym środowiskiem twórczym. Tworzy własne filmy dokumentalne, aranżer kompozycji instrumentalno-elektronicznych pod nazwą „Outsider” lub „FredMentor”. Hobby i zawód: Fotografia. Specjalizacja:  Fotografia panoramiczna, przemysłowa oraz pejzaż.
Zobacz więcej
Stanek Zdzisław
Zdzisław Stanek urodził się w 1925 roku, zmarł w 1996 roku. Studiował w ASP w Krakowie, nie zrobił jednak dyplomu. Został przyjęty do ZPAP w 1958 na podstawie dorobku artystycznego. 
Zobacz więcej
Suchan Mikołaj
Mikołaj Suchan przygodę malarską rozpoczął od 2014 roku. Pierwszym sukcesem arysty było zaprezentowanie swoich prac na Art Naif Festiwal. Lubi eksperymentować, maluje plakaty, grafiki oraz rysunki satyryczne.
Zobacz więcej
Świderski Jan

Jan Świderski (ur. 2 czerwca 1913 roku w Grodźcu, zm. 1 marca 2004 roku) , polski plastyk. Studiował w latach 1930-1938, kończąc najpierw Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Malarstwa w Krakowie.

Zobacz więcej
Szczerzyński Roman
Roman Szczerzyński – urodził się w 1908 roku w Bielsku Białej, zmarł w 1985 roku w Dąbrowie Górniczej. Artysta-malarz, pedagog i animator kultury. Jego indywidualne wystawy odbywały się głównie w miastach województwa śląskiego – Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Cieszynie.
Zobacz więcej
Szewczyk Andrzej
Andrzej Szewczyk - niezapomniany, neoawangardowy „erudyta wrażliwości”, jeden z najciekawszych polskich artystów powojennych, urodził się w 1950 r. w Szopienicach, zmarł w Cieszynie w 2001 r.
Zobacz więcej
Szewczyk JacekUrodził się w 1958 r. we Wrocławiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzezby. Dyplom z grafiki w 1982 r. z wyróżnieniem. Od 1982 roku pracuje w PWSSP (obecnie ASP ) we Wrocławiu.Zobacz więcej
Szwed Monika
Monika Szwed - urodzona w 1978 roku w Poznaniu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w zakresie Edukacji Artystycznej pod kierunkiem prof. Alicji Kępińskiej, oraz w Katedrze Multimediów pod kierunkiem prof. Piotra Kurki. Wyróżniona nagrodą miesięcznika Art&Business.Zaliczana do nurtu Nowych Surrealistów.
Zobacz więcej
Taranczewski Wacław
Taranczewski Wacław (1903-1987), polski malarz, pedagog, wybitny kolorysta. Studiował w ASP w Krakowie (1922-1929). Debiutował w 1932 w Poznaniu. Członek grupy Pryzmat, współorganizator i profesor PWSSP w Poznaniu (1945-1950), profesor ASP w Krakowie (1947-1970).
Zobacz więcej
Tobis Andrzej
Andrzej Tobis - ur. w 1970 w Wieluniu, polski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii w Katowicach, od 1996 roku asystent w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego tej uczelni. Od 1996 roku asystent w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego macierzystej uczelni.
Zobacz więcej
Tomaszuk Julian

Julian Tomaszuk urodzony w 1973 roku, w krakowie1994-1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych, wydział Rzeźby 2000 dyplom u prof. Mariana koniecznego 2002–2004 działał na Śląsku, tworząc wielkie formy przestrzenne z postindustrialnych odpadów współzałożyciel stowarzyszenia "krowoderska 52", zajmującego się szeroko pojętymi działaniami artystycznymi, akcjami spontanicznymi i eksperymentem, jak również rzeźbą, designem i video..

Zobacz więcej
Ujma Monika

Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie tworzy głównie witraże.

Zobacz więcej
Urbanowicz Andrzej
Andrzej Urbanowicz - urodzony w 1938 r. w Wilnie, zmarł 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak związany głównie z Katowicami, w których mieszkał i pracował. Malarz, grafik, eseista, animator kultury niezależnej, realizował happeningi i działania parateatralne. Interesował się magią i okultyzmem, co znajdowało odbicie w jego twórczości.
Zobacz więcej
Wagner TomaszZobacz więcej
Weigt Heidrun

Niemiecka artystka malarka i performerka, mieszka i tworzy w Hamburgu. Artystka wzoruje swą twórczość na sztuce dalekiego wschodu.

Zobacz więcej
Weryha-Wysoczański Jan de
Jan de Weryha-Wysoczański urodził się w Gdańsku w 1950 r. W 1976 ukończył Wydział Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. A. Wiśniewskiego i prof. A. Smolany. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Hamburgu. W 1998 został laureatem I nagrody, Prix du Jury w Salonie Wiosennym 98 w Luksemburgu. Brał udział w wielu wystawach, między innymi w Polsce, USA, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Belgii. Ostatnie wystawy to „Strenges Holz” w Kunsthalle Wilhelmshaven w Niemczech, „Drewniany Kubik” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Galerii Kaplica, „Drewno – archiwum” w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi.
Zobacz więcej
Wieczorek Karol
Karol Wieczorek - urodzony w 1949 roku w Bytomiu. Studiował w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa (dyplom 1972 z wyróżnieniem i medalem). W latach 1974-1976 i 1989-1990 Wieczorek był stypendystą Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Zobacz więcej
Wodzinowski Wincent

Wincenty Wodzinowski studia malarskie rozpoczął w latach 1880-1881 w warszawskiej klasie rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona; w latach 1881-1889 studiował w szkole sztuk pięknych w Krakowie, m.in. u W. Łuszczkiewicza, L. Loefflera, a w latach 1889-92 w akademii sztuk pięknych w Monachium.

Zobacz więcej
Wojnar Michał
W wieku 20. lat odszedł od nas wspaniały chłopak i świetny artysta MICHAŁ WOJNAR
Zobacz więcej
Wróbel PawełPaweł Wróbel (1913-1984) – śląski malarz prymitywista, górnik kopalni Wieczorek, od 1947 roku związany z przyzakładowym domem artystycznym Członek Grupy Janowskiej. Malował głównie obrazy związane z obyczajami śląskimi, codzienny życiem osad górniczych, pracą w kopalni czy mitologią górniczą.Zobacz więcej