Artyści

Balawejder Mirosław
Mirosław Balawejder urodził się w 1966 roku w Katowicach. Mieszka w Tychach. Jest pracownikiem budowlanym. Po raz pierwszy Balawejder zaprezentował swoje prace na wystawie laureatów konkursu Talent-pasja-intuicja w 1995 roku w Muzeum Śląskim.
Zobacz więcej
Bożek Magdalena
Rocznik 82, ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działa na polu fotografii, rysunku, malarstwa, rzeźby, grafiki użytkowej, asamblażu.
Zobacz więcej
EIA Grupa
Grupa EIA „Eco Industri Art” to wspólny pomysł trójki entuzjastów sztuki: Johanna Brosa – prezesa zarządu firmy Pro Inwest, Moniki Pacy – prezeski Fundacji Eko-Art. Silesia i Janusza Kuźmicza-Kuźmińskiego – twórcy z Wrocławia.
Zobacz więcej
Garncorz Paweł
Urodzony w 1979 r., artysta naiwny z niepełnosprawnością intelektualną, twórcza indywidualność Warsztatów Terapii Zajęciowej „Unikat”, których jest wieloletnim uczestnikiem, biorącym udział w zajęciach z grafiki, malarstwa oraz ceramiki artystycznej.
Zobacz więcej
Kamieński Marek
Urodzony w 1953 r., artysta, krytyk sztuki. Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom otrzymał w 1979 roku.
Zobacz więcej
Kołodziejczyk Lech
Artysta studiował w ASP w Krakowie, na Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1978 roku. W latach 1978-1980 podjął pracę jako asystent w ASP w Katowicach w pracowni malarstwa. Od 1980 roku jest zatrudniony w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, obecnie na stanowisku adiunkta II st. w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Zobacz więcej
Koniakowski Andrzej
Urodzony w 1944 roku, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1975 roku. Tematyka fotografii Koniakowskiego związana jest przede wszystkim z fascynacją śląskim pejzażem przemysłowym.
Zobacz więcej
Kozera Aleksander
Urodzony w 1976 roku, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Jacka Rykały. Od 2005 roku jest wykładowcą w Katedrze Malarstwa tejże uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i witrażem.
Zobacz więcej
Lewczuk Sławomir
Sławomir Lewczuk związany jest z krakowskim środowiskiem artystycznym, jednak od lat przebywa na jego obrzeżach. Ukończył Politechnikę Krakowską na Wydziale Architektury oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej
Łazowski Naso
Rok 2006. Galeria Szyb Wilson otwiera wystawą „Naso-wizje”, architekta, artysty i wizjonera Naso Łazowskiego. Z pochodzenia Macedończyk, z Polską związany emocjonalnie, albowiem tutaj dorastał i kształtował się artystycznie.
Zobacz więcej
Maciejska Justyna
Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jacka Rykały w 2003 r. Stypendystka MKiS w latach 2002-2003.
Zobacz więcej
Niesporek Krzysztof
Krzysztof Niesporek – znany śląski fotografik, prowadzący wraz z żoną Krystyną słynne studio portretowe na Nikiszowcu, przy ulicy Wolności.
Zobacz więcej
Orłowski Paweł
Paweł Orłowski (ur. 1975 w Rzeszowie) - artysta, rzeźbiarz, rysownik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i tworzy w Krakowie.
Zobacz więcej
Pichurski Witold
Absolwent Uniwersytetu Opolskiego i wykładowca tej uczelni w Instytucie Sztuki (Sekcja Rzeźby).
Zobacz więcej
Reck Albert ChristophUrodzony w 1922 roku na Górnym Śląsku, w Krapkowicach.Zobacz więcej
Rzepka AleksandraAleksandra Rzepka jest muzykiem, performerką. Występowała w Polsce, Danii, Francji, Niemczech i Szwajcarii.Zobacz więcej
Siek Andrzej
Artysta urodził się w 1973 r. w Krakowie. W latach 1994-1999 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Jeszcze w trakcie studiów prowadził w Finlandii, w miejscowościach Sachii i Oulu, kursy rzeźby w drewnie. Wykonał również scenografię, maski i stroje do happeningu w międzynarodowym plenerze rzeźbiarskim w Tajwokowski w Amusari.
Zobacz więcej
Skwarek Marcin
Marcin Skwarek (ur. 29.12.1976 w Chrzanowie) ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (specjalizacja: ceramika), a następnie Uniwersytet Śląski w Cieszynie na kierunku wychowanie plastyczne, specjalizacja: malarstwo.
Zobacz więcej
Solisz Marian
Marian Solisz urodził się w Raciborzu w 1967 roku. W 1995 ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Kluczborku.
Zobacz więcej
Sówka Erwin
Erwin Sówka (ur. 18 czerwca 1936 w Giszowcu, w rodzinie górniczej). Polski malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni „Wieczorek” w Janowie. Jedyny żyjący twórca Grupy Janowskiej. Kiedy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci. Sówka w wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni „Jerzy” przy kopalni „Giesche” i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni „Giesche”, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku.
Zobacz więcej
Stańczyk Marek
Ur. 28 stzcynia 1979 r., w Siemianowicach Śląskiich, od urodzenia związany ze Śląskiem. Dokumentalista fotograficzny i filmowy przemysłu na Śląsku. Stypendysta w dziedzinie kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w 2008. Niezwiązany z żadnym środowiskiem twórczym. Tworzy własne filmy dokumentalne, aranżer kompozycji instrumentalno-elektronicznych pod nazwą „Outsider” lub „FredMentor”. Hobby i zawód: Fotografia. Specjalizacja:  Fotografia panoramiczna, przemysłowa oraz pejzaż.
Zobacz więcej
Szczerzyński Roman
Roman Szczerzyński – urodził się w 1908 roku w Bielsku Białej, zmarł w 1985 roku w Dąbrowie Górniczej. Artysta-malarz, pedagog i animator kultury. Jego indywidualne wystawy odbywały się głównie w miastach województwa śląskiego – Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Cieszynie.
Zobacz więcej
Tobis Andrzej
Ur. w 1970 w Wieluniu, polski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii w Katowicach, od 1996 roku asystent w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego tej uczelni. Od 1996 roku asystent w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego macierzystej uczelni.
Zobacz więcej
Urbanowicz Andrzej
Urodzony w 1938 r. w Wilnie, zmarł 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak związany głównie z Katowicami, w których mieszkał i pracował. Malarz, grafik, eseista, animator kultury niezależnej, realizował happeningi i działania parateatralne. Interesował się magią i okultyzmem, co znajdowało odbicie w jego twórczości.
Zobacz więcej
Weryha-Wysoczański Jan de
Jan de Weryha-Wysoczański urodził się w Gdańsku w 1950 r. W 1976 ukończył Wydział Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. A. Wiśniewskiego i prof. A. Smolany. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Hamburgu. W 1998 został laureatem I nagrody, Prix du Jury w Salonie Wiosennym 98 w Luksemburgu. Brał udział w wielu wystawach, między innymi w Polsce, USA, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Belgii. Ostatnie wystawy to „Strenges Holz” w Kunsthalle Wilhelmshaven w Niemczech, „Drewniany Kubik” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Galerii Kaplica, „Drewno – archiwum” w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi.
Zobacz więcej
Wieczorek Karol
Urodzony w 1949 roku w Bytomiu. Studiował w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa (dyplom 1972 z wyróżnieniem i medalem). W latach 1974-1976 i 1989-1990 Wieczorek był stypendystą Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Zobacz więcej
Wojnar Michał
W wieku 20. lat odszedł od nas wspaniały chłopak i świetny artysta MICHAŁ WOJNAR
Zobacz więcej
Zima Anna
Anna Zima urodziła się w 1986  roku w Rudzie Śląskiej.                          
W latach 2000-2006 uczyła się w Ogólnokształcącej Szkołę Sztuk Pięknych przy Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu-Kończycach, gdzie zrealizowała dyplom o specjalności formy użytkowe (specjalizacja z dekorowania wnętrz) pod kierunkiem mgr inż. arch. Magdaleny Tyńskiej, mgr Marka Marciniaka, mgr inż. arch. Tomasza Szulika.
Zobacz więcej