Weryha-Wysoczański Jan de powrót

Jan de Weryha-Wysoczański urodził się w Gdańsku w 1950 r. W 1976 ukończył Wydział Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. A. Wiśniewskiego i prof. A. Smolany. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Hamburgu. W 1998 został laureatem I nagrody, Prix du Jury w Salonie Wiosennym 98 w Luksemburgu. Brał udział w wielu wystawach, między innymi w Polsce, USA, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Belgii. Ostatnie wystawy to „Strenges Holz” w Kunsthalle Wilhelmshaven w Niemczech, „Drewniany Kubik” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Galerii Kaplica, „Drewno – archiwum” w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi.

 

„Moja artystyczna koncepcja polega na procesie zgłębienia istoty drewna jako materiału, zrozumienia jego struktury. Interesuje mnie stopień możliwości ingerencji w drewno w takiej mierze, by nie utraciło ono poprzez to niczego ze swej własnej tożsamości.” (Jan de Weryha-Wysoczański)

 

Wystawa Weryhy-Wysoczańskiego pt. „Epifanie natury w późno-nowoczesnym świecie” w katowickiej Galerii Szyb Wilson była kolejnym, już trzecim w tak krótkim czasie pokazem prac artysty odbywającym się w kraju, po polskim debiucie w 2004 r. w Galerii Kaplica przy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i właśnie zakończonej indywidualnej wystawie w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi. Podczas wystawy w Szybie Wilson pokazano przeszło sto obiektów artysty. Była to największa dotychczasowa wystawa na terenie Polski, która po przeszło dwudziestoczteroletniej pracy artystycznej Jana de Weryhy-Wysoczańskiego została umożliwiona poprzez pełne zaangażowanie właściciela galerii, Johanna Brosa, gromadząc i pokazując w tym miejscu tak wiele prac artysty. Ciekawa jest pewna zbieżność, a mianowicie – wszystkie wystawiane teraz w Katowicach prace powstały również w wielkiej poindustrialnej przestrzeni architektonicznej, tylko tyle, że w Hamburgu, w Ausbesserungswerk, gdzie przez wiele lat pokazywane były jako stała ekspozycja artysty. Obecnie planuje się już następne wielkie wystawy artysty na terenie Polski.

powrót