Zegadło Eugeniusz powrót

Eugeniusz pochodzi z rodziny artystów rzeźbiarzy ludowych o długiej tradycji. W galerii można zobaczyć dzieła Jego ojca – Adama i brata Henryka.

Rzeźby Eugeniusza Zegadły nawiązują często do tematyki biblijnej, wyróżnia je unikatowy styl i kolorystyka. Opracował on swój własny, ekspresyjny sposób przekazywania wartości oraz rzeczywistości, za pomocą współczesnej rzeźby naiwnej. Pracuje poza modą i prądami artystycznymi, jego sztuka jest autentyczna. To co wyróżnia jego twórczość to umiejętność przekazania całej historii w jednej rzeźbie.

Współpracuje nie tylko z polskimi, ale również licznymi zagranicznymi galeriami i muzeami. Jest szczególnie ceniony przez odbiorców sztuki na zachodzie Europy - we Francji i Niemczech, gdzie najczęściej pracuje.

Działalność artysty nie ogranicza się jedynie do samej twórczości rzeźbiarskiej. Od lat poświęca wiele energii i czasu w pracę na rzecz popularyzacji wiedzy o sztuce naiwnej. Od 2008 pełni funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego Art Naif Festiwal w Katowicach. Co roku zaprasza do udziału w Festiwalu nowoodkrytych artystów i dba o wysoki poziom artystyczny wydarzenia. Szerzy też wiedzę o polskich artystach podczas udziału w zagranicznych festiwalach np. Verneuil sur Avre.

Najważniejsze nagrody:
Grand Prix du Jury Biennale-Brussel – EVERE, 2009 r., Belgia
Grand Prix Mondiald’ArtNaïf, 2008 r. Verneuil-sur-Avre, Francja
Pierwsza nagroda w rzeźbie, Art NaifFestival,Galeria Szyb Wilson, 2015 r., Katowice, Polska Świętokrzyska Nagroda Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

powrót