No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

Wystawa Druga Zmiana 04/06/2001 do 04/06/2001


Z dala od miejskiego zgiełku, w piątek w Janowie zadebiutowała Galeria Wilson, urządzona w nieczynnym szybie kopalni "Wieczorek". Nie było tradycyjnej wstęgi, której przecięcie dałoby symboliczny początek galerii. Prace plastyczne oddzielały od publiczności metalowe, ciężkie drzwi. Gdy uchyliły się z hukiem, zamilkła głośna muzyka i z wnętrza dawnej cechowni, a dziś galerii dobiegł delikatny głos fletu.

 

W ten symboliczny sposób przeszliśmy z przestrzeni przemysłowej w przestrzeń sztuki współczesnej, z kopalnianych, surowych hal, w niebanalne wnętrza galerii.

 

Swą twórczość przy tej okazji pokazało dziesięciu młodych, utalentowanych artystów, którzy nie starają się szokować za wszelką cenę, ale w sposób interesujący kreują swój wyjątkowy sposób wypowiadania się w malarstwie, rzeźbie, grafice. Choć łączą ich studia w krakowskiej akademii, pochodzą z różnych stron, także ze Śląska.

 

Druga zmiana symbolizuje nie tylko przejście z poprzemysłowej cechowni do galerii sztuki. To właśnie kopalnia "Wieczorek" przed wielu laty otoczyła opieką tzw. "Grupę Janowską", w której działali niezwykli twórcy: Teofil Ociepka, Ewald Gawlik, Erwin Sówka. Teraz ich prace zobaczyć można w "Wilsonie", ale dziś do cechowni przyszła druga zmiana twórców.