No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

Spektakl teatralny „Ojcowizna” 20/12/2004 do 20/12/2004


Spektakl teatralny jakby z założenia przeznaczony do odgrywania w nietypowych miejscach. Jego premiera odbyła się we wnętrzach starej, górniczej łaźni.

 

20 grudnia 2004 roku wystawiono w przestrzeni galerii spektakl zrealizowany w ramach tzw. SCENY PROPOZYCJI. Jej początki sięgają realizacji w 2002 roku minionodramów, mających na celu rozpowszechnianie i interpretację śląskich legend. Odgrywano je w warunkach, można by rzec, naturalnych, bo w podziemiach kopalni Królowa Luiza. Z pomysłu tego wyłonił się cały szereg wydarzeń teatralnych, a ich głównym założeniem była promocja architektury postindustrialnej, którą pomysłodawcy nazywali dostojnie „zabytkami poprzemysłowymi”. Koncepcja zakładała również zaprezentowanie szerszemu gronu literatury tworzonej przez pisarzy śląskich. W ramach projektu powstały m.in. takie spektakle, jak „ Żywi ludzie” – na podstawie tekstu Karola Stryji, „Ducha nie ujrzysz” według poezji Karola Wojtyły (przedstawienie odbywało się w sztolni).


Wydaje się, że Galeria Szyb Wilson jest idealnym miejscem do realizacji tego typu przedsięwzięć  i dlatego też twórcy SCENY PROPOZYCJI wpadli na pomysł, żeby właśnie jej przestrzeń uczynić polem odegrania spektaklu pt. „Ojcowizna”. Jego premiera odbyła się we wnętrzach starej łaźni górniczej.
Przedstawienie "Ojcowizna" to klasyczna pantomima, nie pada tam ani jedno słowo, a jednak bardzo sugestywnie i wymownie przedstawione zostały dzieje śląskich, górniczych rodów. W spektaklu wzięło udział grono młodych plastyków, dzięki czemu całe wydarzenie nabrało charakteru wieloaspektowo artystycznego.