Wydarzenia

Umarli ze Spoon River 28/01/2007 do 28/01/2007


TVP 1, TVP 3 Katowice oraz Galeria Szyb Wilson mieli zaszczyt gościć państwa w niedzielę 28 stycznia 2007 r. na przedpremierowym pokazie telewizyjnego widowiska artystycznego pt. "Umarli ze Spoon River".

 

Telewizyjne widowisko artystyczne oparte na wybranych wierszach z "Antologii Spoon River" amerykańskiego pisarza z początku XX wieku, Edgara Lee Mastersa. Wielogłosowy poemat Mastersa to dzieło bez precedensu w historii literatury światowej. Zmarli bohaterowie fikcyjnego miasteczka opowiadają swoje życie. Wszystkie opowieści wiążą się ze sobą i przez swą różnorodność stanowią u n i w e r s a l n e przesłanie dotyczące ludzkiego losu.

 

Wiersze zostały wybrane tak, żeby układały się w czytelny ciąg fabularny. Bohaterowie dramatu, zdają się nie zauważać, że nie żyją, że poruszają się w ruinach miasta. W widowisku poetyckim biorą udział najlepsi polscy aktorzy. (min. Anna Dymna, Jerzy Trela, Jan Peszek, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Krzysztof Globisz, Jolanta Fraszyńska, Jerzy Radziwiłowicz i inni - w ostatniej roli wystąpił Leon Niemczyk) W przedstawieniu obowiązuje zasada, że jeden aktor gra jedną postać. Znaczna część wierszy jest śpiewana przez aktorów, co dynamizuje i rytmizuje narrację.

Scenariusz i reżyseria: Jola Ptaszyńska, zdjęcia: Adam Sikora.

 

Spektakl dedykowany jest ofiarom poległym w katastrofie budowlanej, która miała miejsce w Katowicach na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 roku.

W programie:

godz. 16.30

* otwarcie wystawy fotografii z planu zdjęciowego "Umarli ze Spoon River" autorstwa Bartka Raczkowskiego;
* przedstawienie i rozmowa z twórcami widowiska telewizyjnego.
* poczęstunek;

godz. 17.15

* uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar katastrofy w MTK;
* przedpremierowy pokaz telewizyjnego widowiska artystycznego pt. "Umarli ze Spoon River".