Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal “Opened Art” 11/12/2009 do 11/12/2009


11 grudnia 2009r.  o godz. 18.00 odbył się koncert "Giganci Bluesa" w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Opened Art". Wstęp wolny! Zapraszamy.

 

Na festiwalu wystąpią:

 

"GIGANCI BLUESA"

BEŇA & PTASZEK (SK/CZ)

GUITAR DUO

JAN BŁĘDOWSKI & LESZEK WINDER

ROMAN "PAZUR" WOJCIECHOWSKI

ACHIM RZYCHOŃ & STANISŁAW WITA


Projekt wspierany przez Miasto Katowice.

 

BEŇA & PTASZEK (SK/CZ)
Duet muzyków o uznanej międzynarodowej renomie. Koncertują na całym świecie. W swoim dorobku posiadają współprace koncertową i nagraniową z wieloma gwiazdami amerykańskiego bluesa.

 

ĽUBOŠ BEŇA: Bluesman roku 2008 na Słowacji
Jeden z czołowych muzyków słowackich. Od wielu lat pierwsze miejsca różnego rodzaju listach i rankingach muzycznych. Nagrał wiele płyt. Koncertował w wieloma światowymi gwiazdami bluesa.

MATĚJ PTASZEK: Hohner objawienie roku 2009
Znakomity muzyk instrumentalista, Śpiewa i gra na klarnecie /Charles Bridge Swing Bandom/ Śpiewa skalą kontra-tenor, głos, który posiada mało wokalistów na świecie. Jest tez świetnym harmonijkarzem.  

BŁĘDOWSKI & WINDER
liderzy legendarnej super grupy KRZAK


Jan Błędowski
Muzyk, kompozytor. Jest uznawany za jednego z czołowych skrzypków europejskich grających blues-rock. W Polsce grał z grupami:, Niemen, SBB, Krzak Laboratorium, Irek Dudek Blues Band, Shakin’ Dudi. W Niemczech z: Blues Express, Blues Power Orchestra, Tide, Schau Pau i Sczepanski B.Injection. Od lat mieszka w Niemczech gdzie aktywnie działa jako muzyk i pedagog muzyczny.

Leszek Winder  
Gitarzysta, kompozytor. Występował w zespołach Krzak, Dżem, Skibiński/Winder Super Sessions, Bezdomne Psy. Koncertował oraz nagrywał  z wieloma muzykami tworzącymi od lat czołówkę Polskiej sceny muzycznej. Nagrał szereg autorskich płyt Od lat prowadzi kultowy klub muzyczny „Leśniczówka”. Obecnie oprócz Śląskiej Grupy Bluesowej koncertuje z zespołem Krzak. Płyta „3 Numer” tego zespołu została uznana najlepszą płytą gitarową 2005 roku. W Guitar TOP 2005 Winder został uznany najlepszym gitarzystą w kategorii blues oraz rock. W roku 2006 najlepsza gitara w Blues Top pisma „Twój Blues”.

Najlepsza polska gitara (GUITAR TOP 2005 i BLUES TOP 2006).  

Roman „Pazur” Wojciechowski
wokalista i kompozytor. To nestor śląskiej muzyki. Lider zespołu „Twarze”. Zespół ten grający muzyke z pogranicza bluesa i rocka był obok "Silesian Blues Band" /pózniej SBB/ Józefa Skrzeka, prekursorem śląskiego /myślę że równierz polskiego/ bluesa/. Wojciechowski nagrywał i koncertował  właściwie ze wszystkimi liczącymi się twórcami polskiej muzyki rozrywkowej.Gra niezliczone ilości koncertów. Jest żywą legendą śląskiej muzyki.

 

Achim Rzychoń
Gitarzysta basowy od wielu lat mieszkający w Niemczech. Ma na swym koncie współpracę z gwiazdami tej miary co: Bryan Ferry, Chris De Burgh, Jenifer Rush i Gloria Gaynor, a wcześniej, w latach 70-tych, mieszkając jeszcze w Polsce, grał z Tadeuszem Nalepą i grupą Niebiesko-Czarni. Ciekawostką jest fakt, że urodzony w Katowicach Achim Rzychoń był pierwszym w Polsce basistą grającym kciukiem.   

Guitar Dudo - Grzegorz Mentel i Marek Bojda

Bojda i Mentel założyli jedną z pierwszych śląskich rock’owych formacji pod nazwą „Przykład Cierpliwości” oraz „Zły Stan Zdrowia”. Na przełomie lat 90-tych ponownie zaczęli koncertować wykonując interpretacje poezji E. Stachury oraz własne kompozycje. Ich koncerty posiadają własny niepowtarzalny klimat i na długo pozostają w pamięci słuchaczy.