Wydarzenia

Al Di Meola SBB 09/05/2010 do 09/05/2010


W niedzielę 9 maja od godziny 18.30 odbył się koncert legendarnego gitarzysty jazzowego Al Di Meola. Zagrali także Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Gabor Nemeth, czyli SBB.

 

Koncert jest jednym z wydarzeń, które promowały Katowice jako miasto kandydujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wstęp jest nieodpłatny. Wejściówki są do odbioru w Biurze ESK (w Górnośląskim Centrum Kultury) oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach.

 

Muzyczny Wilson


W niedzielę, 9 maja, od godziny 18.30 zabrzmi w katowickiej Galerii Szyb Wilson muzyka wyrafinowana, kultowa i przełamująca wszelkie schematy. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny gitarzysta jazzowy Al Di Meola. Artysta, który zapisał własną i osobną kartę w historii jazzu,  wystąpi z nowym projektem „New World Sinfonia”, kontynuacją głośnego albumu „World Sinfonia”. Wcześniej zagrają Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Gabor Nemeth, czyli SBB, grupa nie tylko najbardziej popularna, ale i najciekawsze na polskiej scenie rockowej.


Al Di Meola objawił się nieoczekiwanie, w jazzrockowych latach 70., gdy świat muzyki wpatrzony był w innowacje Milesa Daviesa. Student Berklee College Of Music, rozkochany w folkowych rytmach amerykańskiego Południa, odkrył własny jazz: zawieszony między pogodnymi rytmami fusion, ortodoksją synkopy oraz „blue note” a latynoskim tangiem, sambą i flamenco. Od 1976, już jako solista, Di Meola odnajduje autorską, delikatną stylistykę, a kilkanaście albumów w wielomilionowych nakładach zdobywa prestiżowe nagrody. W muzyce Di Meoli mieszają się delikatne, klasyczne dźwięki gitary akustycznej z futurystycznymi brzmieniami syntezatorów i etnicznymi wibracjami instrumentów perkusyjnych. Album „World Sinfonia” (1991) uznano za syntezę muzycznych inspiracji, z echami improwizowanego jazzu i melodyjnych rytmów tanga.


Nazwa SBB pierwotnie była skrótem Silesian Blues Band, by z czasem funkcjonować jako akronim od Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build. Grupę założył w 1971 roku w Siemianowicach Józef Skrzek, multiinstrumentalista i wokalista formacji.  Rozwijano  blues rock, jazz rock, a także rock progresywny, nagrywając cztery albumy z Czesławem Niemenem (jako Grupa Niemen) Od 1974 kariera zespołu nabrała tempa. Po tournee po Polsce u boku Locomotiv GT, wydano  autorski, debiutancki album. Zespół stał się znany w Europie, a koncerty i kolejne płyty przyjmowano entuzjastycznie. W 1979 nagrano ostatni studyjny album, „Memento z banalnym tryptykiem” – zawierający jedną z najważniejszych solówek w historii polskiego rocka, wykonaną przez Apostolisa. Grupę, rozwiązaną w 1980, reaktywowano kilkakrotnie w latach 90., w różnych składach. Od trzech lat SBB występuje w składzie: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos oraz Gabor Nemeth. Zespół wciąż szuka, burzy i buduje...