Wydarzenia

Reaktywacja pomnika Józefa Wieczorka oraz koncert zespołu Pisarski Trio 31/01/2011 do 31/01/2011


W dniu 17 listopada br. na Nikiszowcu odbyło się niezwykłe wydarzenie odwołujące się do historii naszego regionu, połączone z koncertem jazzowym w postindustrialnej przestrzeni Galerii Szyb Wilson. Staraniem potomków Wieczorka, a także pracowników Galerii Szyb Wilson, Fundacji Eko Art Silesia oraz firmy Pro Inwest  odsłonięto pomnik Józefa Wieczorka. Poprzedni został poważnie zniszczony, a samo miejsce nie zachęcało do odwiedzenia.

 

Reaktywacja pomnika Józefa Wieczorka –
Nikiszowiec ul. Zofii Nałkowskiej
 

Przypomnijmy krótko postać Józefa Wieczorka...

Józef Wieczorek pseud. Ryszard, urodzony 10 września 1893 roku w Zawierciu, zmarł w 1944 roku w Auschwitz-Birkenau, śląski działacz i powstaniec – szczególnie zasłużony podczas walk o górę św. Anny, poseł na Sejm Śląski III kadencji.

 

Drugą odsłoną wydarzenia był koncert zespołu Pisarski Trio w Galerii Szyb Wilson

Zespół Pisarski Trio w składzie:

Ryszard Pisarski – gitara klasyczna i akustyczna,

Tomasz Mucha – skrzypce akustyczne  i elektryczne,

Łukasz Świerczyński – flety

 

Z inicjatywą reaktywacji pomnika na Nikiszowcu wystąpili do nas potomkowie Józefa Wieczorka, a decyzję o przystąpieniu do tego działania podjęliśmy bardzo szybko.

W tym miejscu należy wymienić kilka powodów, które przekonały nas do podjęcia wspólnej inicjatywy:

* Myślenie o działalności Józefa Wieczorka skłania do refleksji, że należy działać ponad podziałami. Nie ważna jest opcja polityczna lecz sam człowiek. Wieczorek wielokrotnie dał przykład takiego działania i zapłacił za to najwyższą cenę. Józef Wieczorek to postać nietuzinkowa –  osoba wielkiego formatu – Europejczyk i jakbyśmy to dziś powiedzieli człowiek wspólnych działań. Polak i Ślązak, lokalny Patriota. 

* Reaktywacja tego Pomnika, tego miejsca ma również inny wymiar – należy podkreślić, że nie może być zgody społeczeństwa Katowic dla dewastacji takich miejsc. Jest to zatem szczególny protest przeciwko działaniu wandalizmu.

* Trzeci powód naszego działania - Galeria Szyb Wilson i firma Pro Inwest poczuwa się do odpowiedzialności, aby kontynuować chlubną tradycję Kopalni Wieczorek, która przez dziesięciolecia opiekowała się działaniami kultury na Śląsku i w Katowicach – jak choćby działalność artystyczna Grupy Janowskiej.

 

Dziękujemy za wspólne uczestniczenie w wydarzeniu, a tych, którzy nie mieli okazji być w tym dniu z nami zapraszamy na Nikiszowiec - ul. Zofii Nałkowskiej

 

Przeczytaj więcej: 

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8678800,To_co__ze_czerwony__Rehabilitacja_Wieczorka_na_Nikiszu.html

 

http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Pop-Sztuka/541154,Pomnik-wieczorka.html