Wydarzenia

Szorty 11/11/2011 do 11/11/2011


POKAZY SZORTÓW odbył się w dniach 11,12 i 13 listopada o godz. 18.00 w Galerii Szyb Wilson. Wydarzenie odbyło się w ramach Przeglądu Kina Krótkometrażowego.
 
POKAZY SZORTÓW - największa w Polsce akcja pokazowa filmów krótkometrażowych w listopadzie po raz 10 ruszyła w Polskę! Tym razem pokazywano 22 filmy z całego świata w 30 miejscach w całym kraju. Całe 4,5h prawdziwej uczty filmowej. Apetyt widzów rozbudzono Aperitifem, nasycono Głównym daniem, żeby na koniec dopieścić Superdeserem. Szczegóły z programem filmowym na stronie www.pokazy.szorty.pl. Dodatkowo można było głosować na najciekawszy film tego roku. Oceń filmy i wpłyń na wynik konkursu na najlepszy tegoroczny film: "Polish Audience Award". Po powrocie do domu można było wymieniać opinie o filmach z ludźmi z całej Polski na facebooku.
 
http://www.facebook.com/pokazyszortow?ref=ts
 
Pokazy Szortów od 10 lat organizuje Fundacja Rozwoju Sztuki
Filmowej. Współorganizatorem wydarzenia w tym roku jest CANAL+.
Oglądajcie najlepsze szorty na świecie. Wjazd jak zwykle za darmo!
 
APERITIF
 
Ma mort à moi (Moja własna śmierć)
reż. Mathieu Mazzoni
Francja, 2010, 10’
 
Mężczyzna, ratując kobietę z pewnej śmierci, spada z klifu. Robi to, aby trafić do gazety, która opublikowała, iż umarł on z powodu zatrucia przeterminowanego jogurtu. Czy uda mu się wymyślić swoją własną śmierć?
 
An Act of Love (Akt miłości)
reż. Edward Dick
Wielka Brytania, 2010, 15’
 
Drew zgadza się oddać spermę siostrze swojej żony, ale fakt, iż kobiety zaplanowały naturalną technikę inseminacji, wprowadza go w ogromne zakłopotanie...
 
Bear (Niedźwiedź)
reż. Nash Edgerton
Australia, 2011, 8’
 
Chłopak przygotowuje niespodziankę urodzinową dla swojej dziewczyny. Sprawa przybiera jednak zupełnie inny obrót niż zaplanował.
Film otrzymał nominację do nagrody Złota Palma.
 
Schwarz Weiss Deutsch (Czarno-białe Niemcy)
reż. Nico Sommer
Niemcy, 2011, 11’
 
Kamera szerokokątna, kilka cięć, żadnego montażu, kanapa, para. Oboje opowiadają nam o swoim związku, a także o innych sprawach. Kobieta uprzejmie i taktownie, mężczyzna pełen dogmatów. Oboje stopniowo ujawniają nam całą prawdę o życiu w Niemczech.
 
La Gran Carrera (Wielki wyścig)
reż. Kote Camacho
Hiszpania, 2010, 7’
 
Rok 1914. Tor wyścigowy Lasarte ogłasza konkurs z najwyższą w historii nagrodą w wysokości pół miliona peset. Do walki staje osiem najlepszych na świecie ogierów i klaczy. Zażartą rywalizację obserwują goście z całego świata, wśród których są zwykli amatorzy wyścigów oraz rasowi hazardziści.
 
French Courvoisier
reż. Valérie Mréjen
Francja, 2009, 14’
 
Koniec posiłku. Ośmioro ludzi nadal siedzi przy stole. Wspominają różne sytuacje z życia przyjaciela, którego niedawno stracili.
Film otrzymał nagrodę Unifrance na festiwalu w Cannes w 2010.

Getting Air
reż. Mark Noonan
Irlandia, 2010, 8’
 
Film o trójce młodych przyjaciół, którzy próbują znaleźć więź zarówno między sobą jak i z dorosłymi. Spotkanie z policjantami sprawia, że ich relacje wchodzą na inny tor.
 
The astronaut on the roof (Astronauta na dachu)
reż. Sergi Portabella
Niemcy, 2010, 12’
 
Dwóch młodych filmowców chce napisać scenariusz filmu, który uczyni ich sławnymi. Opierają się na słowach Godarda: Wszystko, czego potrzebujesz, by zrobić film, to dziewczyna i pistolet. Tak więc zaczynają. A potem... chłopiec, samochód, kradzież, astronauta, zakrwawiony palec człowieka w koszu na śmieci, postać o imieniu Mystery Man, pokój w motelu, seks i ninja i… O czym jest ten film?
 
 
MAIN COURSE
 
Vahetus (Zmiana)
reż. Anu Aun
Estonia, 2010, 15’
 
Kiedy Miina, bogata i zadbana kobieta, zostaje złapana na kradzieży, policjantka nie ukrywając swojej pogardy i postanawia dać jej lekcje. Obie kobiety nie zdają sobie sprawy, że mimo, iż z pozoru ich życie wygląda zupełnie inaczej, to łączy ich coś bardzo ważnego…   
Artalade (Stado)
reż. Paco Sagarzazu
Hiszpania, 2010, 8’
 
Zagubiony w mieście pastor, szuka swojego stada. Jego wołanie przyciąga uwagę niektórych przechodni…
 
Sudd
reż. Erik Rosenlund
Szwecja, 2011, 15’
 
Po drodze do domu kobieta staje się ofiarą dziwnej infekcji. Epidemia rozprasza się bardzo szybko. Próbując znaleźć antidotum dociera do niej, iż będzie musiała podjąć trudne decyzje. 
 
Check Point
reż. Ruben Amar
Francja, 2010, 19’
 
Suleiman, jedenastoletni palestyński chłopiec, żyje w małym miasteczku w strefie Gazy. Każdego miesiąca chodzi ze swoim ojcem do ruin zniszczonego miasteczka. Mimo, iż nie rozumie tego dziwnego rytuału, Suleiman czuje, że musi pomóc ojcu.  Mauvais Error (Fatalny błąd)
reż. Xavier Hibon
Belgia, 2009, 6’
 
Sophie razem z przyjaciółmi lubią oglądać horrory. Zaczynają się jej jednak nudzić banalne historyjki. Pewnego dnia zostaje przez pomyłkę porwana i musi zmierzyć się z własnym strachem. Jak sobie z tym poradzi?
 
Get Out
reż. Charlotte Boisson, Julien Fourvel, Pascal Han-Kwan, Tristan Reinarz, Fanny Roche
Francja, 2009, 8’

Gary jest bardzo zadowolony z przebywania w szpitalu psychiatrycznym. Ma fobię na punkcie drzwi i za wszelką ceną chce zostać w swoim pokoju.  
El Premio (Nagroda)
reż. León Siminiani
Hiszpania, 2011, 16’
 
Pilar i Manuel przygotowują się na wydarzenie, które powinno być wspaniałą uroczystością. Powinno być. Jednak okazuje się, że problemy ich związku zbyt długo były zamiatane pod czerwony dywan…
 
 
SUPERDESER
 
 
TATO! TATO! TATO! - RESTAURACJA
Polska, 2011, 1’16”
Reżyseria: Bartosz Kędzierski
Animacja. Tata orzeł oburzony słownictwem syna, próbuje dowiedzieć się, gdzie pisklak się tego nauczył.

ZADURZENIE
(The Crush)
Wielka Brytania, 2010, 14’57
Reżyseria: Michael Creagh
 
Ośmioletni Ardal jest tak zakochany w swojej nauczycielce, że postanawia wyzwać na pojedynek jej narzeczonego.
Film nominowany do Oscara w 2011 roku.
 

MAŁE DZIECI, WIELKIE SŁOWA
(Små barn, stora ord)
Szwecja, 2010, 11’49”
Reżyseria: Lisa James-Larsson
 
Kiedy siedmioletni Alex wyznaje, kim zostanie w przyszłości, wywołuje konsternację wśród przedszkolanek. Natomiast wszystkie dzieci chcą wiedzieć, co znaczy słowo, którego chłopiec użył. Film nominowany do European Film Awards w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.  
PATHS OF HATE
Polska, 2010, 10’26”
Reżyseria: Damian Nenow
 
Animacja. Krótka opowieść o bestiach, które drzemie głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadząca do nieuchronnej zagłady i unicestwienia. Film nagrodzony m.in. na Comic-Con w San Diego, na festiwalu w Vancouver i Dallas, a także nominowany do nagrody „Cartoon d'Or” na Cartoon Forum w Sopocie.  

ZAGUBIONA RZECZ
(Lost Thing)
Australia/Wielka Brytania, 2010, 15’50”
Reżyseria: Andrew Ruhemann, Shaun Tan
 
Animacja. Chłopak znajduje na plaży przedziwne stworzenie. Próbuje znaleźć dla niego dom, ale wszyscy mają ważniejsze rzeczy na głowie. Film nagrodzony Oscarem 2011, AFI Award, Australian Screen Sound Guild Award. Otrzymał również nagrody na festiwalu w Palm Springs, Chicago oraz na Flickerfest International Short Film Festival. CO¦ ZOSTAWIONE, CO¦ WZIĘTE (Something Left, Something Taken)USA, 2010, 9’46”Reżyseria: Max Porter, Ru Kuwahata
 
Animacja. Każdy, kto pojawia się na miejscu zbrodni, co po sobie zostawia i co ze sobą zabiera. Film jest czarną komedią o dzieciakach, którym wydaje się, że natknęły się na poszukiwanego mordercę.
Film prezentowany między innymi na festiwalu z Sundance, Ottawie oraz na Anima Mundi. CUKIER(Sugar)Holandia, 2010, 7’32”
Reżyseria: Jeroen Annokkeé
 
Kiedy seksowna sąsiadka wpada do Berta, żeby pożyczyć cukier, zwykła wizyta zabarwiona flirtem zmienia się nieoczekiwanie w najgorszy z koszmarów. 
Film wyświetlany m.in. na festiwalu filmów krótkometrażowych w Clermont-Ferrand.