No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

koncert The Cinematic Orchestra 19/02/2012 do 19/02/2012


Mamy nadzieję, że pierwsza impreza z cyklu Before Tauron Nowa Muzyka 2012, odbywająca się na pół roku przed właściwym festiwalem, pozwoliła Wam doskonale wprowadzić się w nastrój i czekać z nadzieją na sierpniowe atrakcje w ruinach KWK Katowice. Zaczęliśmy od samej The Cinematic Orchestra…
 
Wciąż jeszcze zapewne pamiętacie najlepsze koncerty tegorocznej edycji katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka, my jednak już chcemy zaprosić Was na następne wydarzenia związane z festiwalem.

Nie ustając w poszukiwaniach najciekawszych artystów, których chcielibyśmy zaprezentować w 2012 roku, jedną ze scen festiwalowych w całości poświęciliśmy uznanym gwiazdom sceny nowobrzmieniowej, kapelom, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat całkowicie zmieniły oblicze muzyki na pograniczu jazzu i elektronicznej awangardy. Scena ta upamiętniła dziesięciolecie katowickiego Jazz Clubu Hipnoza – jednego ze współorganizatorów festiwalu. Wystąpili najlepsi, nie tylko klasyczni wykonawcy. Tak jak przez ostatnich dziesięć lat sam klub, scena Hipnozy niejednym Was zaskoczyła.

Przedsmak tego był już 19 lutego, kiedy to w katowickim Szybie Wilson – miejscu, gdzie odbywała się pierwsza edycja festiwalu Nowa Muzyka oraz koncerty takich sław jak Autechre czy Crystal Castles – pojawi się prawdziwa legenda nu-jazzu, twórca, który razem ze swoim zespołem stworzył całkowicie nowy nurt muzyczny – James Swinscoe oraz jego The Cinematic Orchestra. Zespołu nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi współczesnej muzyki - to właśnie oni przyczynili się do olbrzymiego sukcesu kultowej na przełomie wieków wytwórni Ninja Tune; to im, jako jednym z pierwszych udało się połączyć jazzową wrażliwość z taneczną energią; to oni nagrali jeden z najlepszych kawałków nowego milenium – Evolution – przywracając jazzowi jeden z jego najoryginalniejszych głosów – niesamowitą Fontellę Bass, znaną z nagrań z najważniejszym awangardowym ansamblem lat 70-tych – Art Ensemble of Chicago. W ciągu dwunastu lat, jakie upłynęły od publikacji  ich pierwszego, dwunastocalowego singla Diabolus, The Cinematic Orchestra ewoluowała od zespołu znanego tylko „wtajemniczonym” w najnowsze muzyczne trendy, do kapeli zapraszanej na najważniejsze festiwale muzyczne świata, a tworzona przez nich muzyka, znalazła miliony wiernych fanów. Poza regularnymi płytami, Swinscoe i jego zespół zajmują się również tworzeniem muzyki filmowej, a nagrane przez nich soundtracki do klasycznego filmu Dżigi Wiertowa – Człowiek z kamerą i dineyowskiej opowieści o flamingach – The Crimson Wing należą do najciekawszych filmowych kompozycji ostatniej dekady.VII edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach od 23 do 26 sierpnia 2012 roku na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 
Bilety:

 
80 PLN - do 31.12.2011 (ograniczona pula biletów)

100 PLN - do 18.01.2012

120 PLN - w dniu koncertu


Do nabycia:

www.ticketpro.pl

www.ticketportal.pl

Jazz Club Hipnoza (Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice)