No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

Industriada 2012 30/06/2012 do 30/06/2012


30 czerwca 2012 r. w Galerii Szyb Wilson zorganizowane zostały atrakcje związane z Industriadą. W programie m.in. V Art Naif Festiwal, w tym wystawa prac 200 artystów z 32 krajów, możliwość zakupu obrazów i rzeźb z całego świata, warsztaty dla dzieci (malowanie, rękodzieło, gry i zabawy związane ze sztuką).
 
30 czerwca 2012 roku, w ostatnią sobotę czerwca, odbyła się 3 edycja INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji w całym województwie przygotowano kilkadziesiąt wydarzeń, dzięki którym można było lepiej poznać postindustrialne dziedzictwo Śląska i przede wszystkim dobrze się bawić. Motywem przewodnim tej edycji było światło.

Galeria Szyb Wilson bierze udział w Industriadzie od samego początku, więc także tym razem włączyła się do organizacji wydarzenia. Przez cały dzień na terenie galerii odbywały się warsztaty plastyczne i zabawy dla dzieci. Można było zobaczyć również wystawę „Śląsk w obiektywie” – efekt pleneru fotograficznego członków Fotograficznego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego oraz Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej „Foton” z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Zdjęcia przedstawiają m.in. tereny kopalni Wieczorek.

Wyjątkowy happening „Śląskie galoty” przygotowała grupa NIEzwyczajni. Była to akcja malowania na żywo instalacji-muralu, nawiązującego swym tytułem do rubasznej, holonkowskiej wizji Śląska. Na powierzchni olbrzymich „galotów” artyści zakomponowali elementy industrialnych krajobrazów, przemysłowych i fabrycznych elementów śląskiego pejzażu. Akcja jest elementem większego projektu tematycznego „Pranie”, który kontynuowany będzie we współpracy ze śląskimi placówkami kulturalnymi, między innymi Szybem Wilson i Muzeum Historii Katowic. Jednocześnie z happeningiem  każdy ze zwiedzających mógł uczestniczyć w akcji „Upierz Szarą rzeczywistość”, polegającej na malowaniu na żywo obiektu „WashMashine”.

Nadal można było zobaczyć również wystawę w ramach V Art Naif Festiwal, na której są prezentowane prace ponad 200 twórców z 32 krajów świata. Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Izrael.
 
***
 
Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym szlakiem turystycznym łączącym 36 najważniejszych i najciekawszych obiektów przemysłowych województwa śląskiego. Ich unikatowość, autentyczność oraz walory architektoniczne i historyczne sprawiły, że są one integralną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Od stycznia 2010 roku SZT należy do Europejskiego Szlaku Zabytków Techniki, czyli INDUSTRIADA, to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie śląskim. Odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu miastach, między którymi można się przemieszczać korzystając z bezpłatnego transportu. W tym roku odbędzie się jej III edycja. Na niebanalny charakter INDUSTRIADY  składają się atrakcyjne, łączące tradycję z nowoczesnością, technikę ze sztuką, programy przygotowane przez gospodarzy poszczególnych obiektów. Intensywna promocja wydarzenia trwa kilka tygodni i obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, a także niektóre regiony zachodniej Europy. W zeszłym roku w INDUSTRIADZIE  uczestniczyło blisko 54 000 osób.