Organizatorzy spektaklu - studenci Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zgromadzeni pod opieką artystyczną mgr Adriany Świątek z Zakładu Teatru i Dramatu UŚ tak opisują to wydarzenie:
"Zainspirowani poszukiwaniami takich postaci, jak markiz de Sade, Philip Zimbardo, Paul Ricoeur czy René Girard, postanowiliśmy zastanowić się nad źródłem zła tkwiącego w człowieku. Czy jest ono zaledwie brakiem dobra, czy też może naturalną predyspozycją człowieka, któremu wystarczy dać możliwość wykorzystania sytuacji, by zaczął je czynić? Jeśli świat i ludzie są z natury dobrzy, to skąd wzięło się miejsce na zło? Czy to wszechobecna kultura hamuje prawdziwą istotę i naturę człowieka, narzucając mu sztywne ramy i zasady? Wszystko, co znajdzie się poza nimi musi zostać uznane za złe… "
Przede wszystkim jednak należy zadać sobie pytanie o samą definicję zła. Pragnęliśmy ustalić, kiedy się ono pojawia i jakie granice muszą zostać przekroczone, by pojawiło się to – tak silnie negatywnie nacechowane – słowo. By zbliżyć się do zła, musieliśmy najpierw przyjrzeć się samemu człowiekowi. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać dzienniki oraz zeznania seryjnych morderców i zbrodniarzy wojennych. Co charakteryzuje ludzi, których społeczeństwo uznało za złych? Co popychało ich do takiego postępowania? Szaleństwo? Desperacja? A może sadystyczna przyjemność? To właśnie słowa tych ludzi stały się inspiracją do stworzenia spektaklu.
Spektakl został przewidziany, jako wędrówka. Droga, którą my musieliśmy przejść podczas naszych rozważań zostanie powtórzona przez publiczność. Kolejne rozdziały będą otwierać się i zamykać przed oczami widzów, by zmusić ich do przemyśleń o niejasnościach, z jakimi spotykamy się w namyśle o pochodzeniu istoty zła. Czy człowiek rodzi się z cząstką zła, która rośnie wraz z nim? Jak odróżnić człowieka niewinnego od takiego, który czyni zło? Czy w każdym z nas drzemie bestia?
Galeria Szyb Wilson jest przestrzenią, w której mieliśmy już okazję gościć w ramach działań teatralnych i doskonale wiemy, iż każdemu takiemu przedsięwzięciu nadaje niepowtarzalny charakter. Naszym zdaniem przestronność, surowość formy architektonicznej i lokalizacja Galerii idealnie wpisuje się w profil projektu".
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
WSTĘP WOLNY!
Agencja Interaktywna
Realizacja webpro.pl
Copyright Galeria Szyb Wilson. Wszelkie prawa zastrzeżone