Wydarzenia

Argentyński wieczór na zakończenie VI Art Naif Festiwal! 14/08/2013 do 14/08/2013


Zbliżamy się już do końca Festiwalu, jednak na pożegnanie ze sztuką naiwną przygotowaliśmy jeszcze wiele niespodzianek. W czasie finisażu będzie jeszcze jedna okazja, żeby zobaczyć, jak się tańczy tango, do tańca zachęcamy także wszystkich gości. Muzykę na żywo zapewni duet Fluent Ensemble. Oprócz tego będzie można napić się tradycyjnej yerba mate oraz poznać tajniki jej parzenia, a także posmakować argentyńskich słodkości i pierożków empanadas.
 
Dwa miesiące, podczas których w katowickiej Galerii Szyb Wilson była prezentowana najlepsza sztuka naiwna z całego świata już prawie upłynęły. Barwny i radosny świat malarzy „otwartego serca” na pewno powróci za rok, ale na zakończenie VI Art Naif Festiwalu przygotowano jeszcze sporo atrakcji.

Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu była kultura Argentyny, podczas wystawy można było podziwiać prace 43 artystów z tego kraju.  Na obrazach często pojawiał się motyw, który pierwszy przychodzi na myśl w związku z tym południowoamerykańskim państwem – tango. I właśnie wokół tego tematu zostanie zbudowany wieczór pożegnania z Festiwalem. 14 sierpnia w Galerii Szyb Wilson goście zasiądą przy kameralnych stolikach, przy których będą mogli sączyć wino słuchając muzyki, a ponieważ tanga trudno jedynie słuchać, będzie również okazja do tańca. Znajomość kroków tanga nie jest obowiązkowa, chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, jeśli jednak ktoś będzie miał ochotę poznać chociaż podstawy, pomogą w tym Szymon Nowak i Joanna Szelegieniec, którzy dadzą również pokaz tego tańca. Muzykę na żywo zapewni duet Fluent Ensemble. Najmłodsi uczestnicy finisażu, jeśli nie będą mieli ochoty tańczyć, mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych i np. wykonać czerwoną argentyńską różę do wpięcia we włosy.

Na gości będą również czekać argentyńskie przysmaki: pierożki empanadas oraz alfajores, pyszne kruche ciastka przełożone kajmakiem. Nie może zabraknąć tradycyjnego argentyńskiego napoju, czyli yerba mate, będzie można nie tylko go spróbować, ale i poznać tajniki jego parzenia.

Na zakończenie także dwa najbardziej wyczekiwane momenty każdego Festiwalu. Przez cały okres trwania wystawy goście głosowali na artystę, którego prace najbardziej im się podobają. Zwycięzca namaluje obraz, który będzie promował VII Art Naif Festiwal. Czy po Turczynce Semie Çulam znowu zwycięży artysta z Europy, czy może tym razem razem zawsze obecne na obrazie motyw katowickiego Nikiszowca uzupełni pejzaż Afryki lub Ameryki? Dowiemy się tego 14 sierpnia. Drugą niespodzianką jest ogłoszenie państwa, które będzie tematem przewodnim w roku 2014. Wieczór z tangiem to doskonały pomysł na rozpoczęcie długiego sierpniowego weekendu, więc do zobaczenia w Galerii Szyb Wilson, początek o godz. 18.00.
 
Więcej o festiwalu także na www.artnaiffestiwal.pl