No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

Akt w polskiej fotografii 11/11/2013 do 31/01/2014


Od 15 listopada katowicka Galeria Szyb Wilson zaprasza na wyjątkową wystawę. „Akt w polskiej fotografii” to prace 85 twórców, którzy tworzyli historię rodzimej fotografii przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Na wystawie zobaczymy 160 zdjęć wykonanych przez najwybitniejszych polskich fotografików ostatnich 60 lat, m.in. Hanemana, Hartwiga, Krynickiego, Rolke, Plewińskiego, Łagockiego, Nowaka, Wantucha czy Beksińskiego. Na wernisaż wystawy zapraszamy 15 listopada na godz. 18.15.

 

Rozczaruje się jednak ten, kto oczekuje wyłącznie studyjnych zdjęć modelek w zmysłowych pozach. Wystawa powstała dzięki zdjęciom, które przez wiele lat gromadził artysta fotografik Jerzy Piątek. Wśród autorów należy wyróżnić takich jak Haneman, Hartwig, Krynicki, Rolke, Plewiński, Łagocki, Nowak czy Wantuch. Niektórzy z nich specjalizowali się w aktach, nazwiska innych pojawiają się nieoczekiwanie, jak pisarza Jerzego Kosińskiego, znanej przede wszystkim z cykli reportaży Zofii Rydet czy Zdzisława Beksińskiego, dzisiaj mniej kojarzonego z czarno-białą fotografią, chociaż to właśnie od niej zaczynał.

 

Przeważają akty kobiece, ale będzie i kilka męskich (zdjęcia Stasysa Eidrigeviciusa). Niektóre z prac są często reprodukowane, np. gromada nagusów na plaży goniona przez oburzoną kobietę (fot. Zenona Żyburtowicza), inne zalegają w archiwach, jak akty z lat dwudziestych ubiegłego wieku, którym niedoskonałość ówczesnego sprzętu dodaje tylko uroku i zmysłowości. Gdzieś pomiędzy tymi biegunami znajdują się fotograficzne kolaże, zdjęcia niby-reportażowe, na których w nieoczekiwanym kontekście niepokojąco pojawia się nagie ciało, a na kolejnych ciało stanowi tylko pretekst do zabawy formą i nagle zmienia się w odrealnioną figurę geometryczną.

 

Taka różnorodność jest wynikiem tego, co opisuje we wstępie do towarzyszącego wystawie albumu Marek Śnieciński: „Akt fotograficzny jest specyficznym teatrem ciała. Nie chodzi jedynie o to, że ciało jest tutaj głównym obiektem, że to na nim skupia się uwaga najpierw fotografa a potem widza. Rzecz w tym, że akt fotograficzny jest zawsze lub prawie zawsze zapisem pewnego spektaklu, który rozgrywa się przed kamerą i ze względu na kamerę, ze względu na jej obecność.”


Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada o godz. 18.15. Oprawę muzyczną zapewni Rafał Rafcox Gęborek. Wystawie towarzyszy pięknie wydany album, który tego dnia będzie można nabyć w promocyjnej cenie 120 zł.


Fotografie będzie można oglądać do 10 stycznia.