Wystawy

Koncert kwartetu Altra Volta 04/04/2014 do 04/04/2014


Zapraszamy na koncert kwartetu smyczkowego Altra Volta, który będzie wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy „Bezpośrednio”.
 
Zespół został założony w 1998 r. przez studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: Leszka Sojkę, Jacka Dzwonowskiego, Aleksandrę Marko-Lech i Michała Lecha.
 
Muzycznym szlakiem kwartet smyczkowy Altra Volta przemierzył trzy kontynenty: Europę (Niemcy, Francja, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Turcja, Litwa, Holandia), Afrykę (Egipt) i Azję (Indie, Sri Lanka). Do najcenniejszych spośród koncertowych doświadczeń kwartetu zaliczyć należy udział w festiwalach „Szalone Dni Muzyki” i „Ogrody Muzyczne Chopina” w Warszawie (w ramach obchodów Roku Chopinowskiego), Międzynarodowym Festiwalu „La Nuit de la Voix” w Paryżu oraz cykl koncertów w Indiach i na Sri Lance. Wyjątkową przygodą był dla zespołu występ na planie wielokrotnie nagradzanego filmu „Z odzysku” Sławomira Fabickiego.
 
Kwartet ma też na swym koncie nagrania radiowe dla telewizji Mezzo, francuskiego Radia Classique, Polskiego Radia Opole oraz dla Radia Watykańskiego. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego kwartet, wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, dokonał prawykonania utworu „Sept Humoresques” Régisa Campo. Utwór ten wykonano w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, a także w Opera Comique w Paryżu. W 2012 r. zespół wystąpił na 49. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Kwartet towarzyszył laureatce konkursu „Kora, Trójka i Debiuty” – Joannie Kondrat w utworze „Ostatni” z repertuaru Edyty Bartosiewicz.
 
Zespół współpracuje ze znakomitym polskim artystą Stanisławem Soyką, towarzysząc mu w projektach „Soyka po śląsku” oraz „Pasja Szczecińska”. W dorobku płytowym kwartet posiada 2 albumy z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina nagrane dla Fundacji Piotra Klera w Filharmonii Opolskiej oraz podczas koncertu w Studio S1 w Warszawie.
 
Zespół z powodzeniem realizuje również własne, autorskie projekty muzyczne. Najnowszy z nich to „Osiem pór roku – Jazzda po mieście”, którego premiera miała miejsce w grudniu 2012 roku.
 
Koncert:
4 kwietnia (piątek), godz. 18.30
Galeria Szyb Wilson
wstęp wolny