Wydarzenia

Inni/Inne 24/09/2004 do 10/10/2004


24 września w Galerii Szyb Wilson Stowarzyszenie Wolnościowe AKTYW zorganizowało wernisaż i wystawę prac Erica Drookera.

 

Podczas wernisażu zabiorą głos właściciele Galerii: Monika Paca, Johan Bros, członkini SW Aktyw – Inga Niedzielska - na temat sztuki zaangażowanej społecznie, a także patron wystawy – Pełnomocniczka Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Dorota Stasikowska-Woźniak – na temat równego statutu kobiet i mężczyzn.


Planowany jest ponadto poczęstunek i oprawa muzyczna, oraz zbiórka wolnych datków na rzecz zwrotu kosztów poniesionych przez niezależnego organizatora – Aktywu.

 

Wystawa będzie otwarta od 24 września do 10 października. Wejście bezpłatne.

Drooker jest nowojorskim grafikiem „ulicznym” zaangażowanym w walki w obronie praw squattersów. Organizował strajki czynszowe, a w latach 80. kiedy amerykańskie prawo określiło plakatowanie kserowanymi rysunkami jako „nielegalne graffiti” (sic!), Drooker trafił do więzienia. Był wówczas rysownikiem o reputacji radykalnego ulicznego artysty-prowokatora, działającym dla niezależnych lewackich gazet. Jak mówi Alan Ginsberg, prace Erica obrazują „autorytarny horror”. Sam Drooker twierdzi, że ma obsesję na punkcie zwalczania brutalności policji, degradacji społecznej, obozów przemysłowych i innych politycznych tematów. Nic więc dziwnego, że najczęstszymi motywami grafik Drookera są: walka rewolucyjna, którą przedstawia jako święto, festyn; oraz tematy biedy, wyzysku i miasta. W jego dziełach możemy zauważyć szczególny obraz kobiety. Dziewczyna u Drookera personifikuje Rewolucję; to ona trzyma młot druzgoczący mur, to ona naga stoi dzielnie i bojowniczo przed armią i policją, gotowa do walki; to ona sieje pokój i to ona wisi na krucyfiksie... z jajników.Obecnie obrazy Erica Drookera zobaczyć można na okładkach The New Yorker, The Progressive, The Village Voice i wielu innych magazynów, a także książek i okładek płyt (Rage Against the Machine). Daje wykłady w szkołach i centrach kulturalnych na całym świecie.