Wystawy

INDUSTRIADA 2014 14/06/2014 do 14/06/2014


24 miejscowości, 43 zabytki techniki, 300 atrakcji. Brzmi dobrze? To wszystko podczas INDUSTRIADY, Święta Zabytków Techniki, które odbędzie się 14 czerwca. Także w Galerii Szyb Wilson!

 

 

 

 

 

PROGRAM INDUSTRIADY W GALERII SZYB WILSON

Warsztaty tworzenia komiksów
14.00-18.00

Rysownik komiksów Mikołaj Ratka opowie najmłodszym, jak powstaje komiks i pomoże stworzyć swoją historię. Na przykładzie własnego komiksu „Człowiek z żeliwa” (opowieści o duchach, rozgrywająca się na tle przemysłowego rozwoju Gliwic w XIX wieku) Ratka pokaże, jak można zaczarować rzeczywistość, wykreować nowy, bajkowy świat, a potem zamienić go w komiks. Każdy będzie miał także okazję wymyślić swojego superbohatera. Nieco starsi miłośnicy „dymków” także nie będą się nudzić, m.in. dowiadując się, jak stworzyć komiks nie tylko ołówkiem, ale także za pomocą aparatu fotograficznego czy tabletu.   

Warsztaty graffiti
14.00-18.00

Będziemy razem tworzyć wielkie INDUSTRIADOWE graffiti, dzięki któremu wszyscy uczestnicy będą mogli zostawić swój ślad obecności na INDUSTRIADZIE w Galerii Szyb Wilson. Zachęcamy do robienia pamiątkowych zdjęć na jego tle i przesyłania ich do nas (projekty@szybwilson.org) stworzymy z nich na Facebooku industriadową Galerię!

 

Mała manufaktura – warsztaty naukowe

Na warsztatach będzie można odkryć, jak w czasach bez komputerów i sterowanych nimi maszyn powstawały zwykłe przedmioty, będzie można m.in. stworzyć własne stemple i poznać historię druku czy przygotować zabawki z kół zębatych i nakrętek.


Pozdrowienia z INDUSTRIADY! – konkurs na pocztówkę i warsztaty plastyczne
Czy  wysyłanie kartek z wakacji wyszło już z mody? Mamy nadzieję, że nie, bo wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli wyrysować własne pozdrowienia z INDUSTRIADY, a do tego za wypełnienie tego zadania otrzymać upominki.


Gra terenowa dla najmłodszych

Zadanie do wykonania: zebranie wszystkich części INDUSTRIADOWEJ układanki. Aby tego dokonać gracze będą musieli wykonać zadania zręcznościowe, rozwiązać rebusy i inne zagadki, poukrywane na terenie Szybu Wilson.   


Zwiedzanie wystawy Art Naif Festiwalu szlakiem zabytków industrialnych

Śląscy artyści naiwni często utrwalają na swoich obrazach okolicę w której mieszkają: pojawiają się kopalnie, wieże ciśnień, rynki i inne miejsca charakterystyczne dla ich miejscowości. Ale trzeba być uważnym, bo może się okazać, że i na obrazie z dalekiego zakątka Afryki utrwalony jest, na przykład, Nikiszowiec. Tak zdobyte dodatkowe punkty mogą się przydać, bo na osoby, które znajdą na obrazach najwięcej zabytków industrialnych, czekają nagrody. W punkcie informacyjnym będzie można otrzymać kupony do wypełnienia oraz ulotkę z podpowiedziami.

 

Śladami dawnej kopalni

Zwiedzanie Szybu Wilson, którego już nie ma. Będzie można dowiedzieć się, gdzie kiedyś stały szyby, którędy transportowano węgiel albo czemu na środku dzisiejszej Średniej Galerii pozostał betonowy okrąg. W wyobrażeniu sobie, jak wyglądało życie kopalni pomogą specjalne mapki z archiwalnymi zdjęciami.
14.30, 16.00, 17.30 – zwiedzanie z przewodnikiem

 

Wystawa starych rowerów z kolekcji Wojciecha Mszycy

Miłośnicy rowerów będą mogli zobaczyć, jak wyglądali przodkowie ich jednośladów. Każdy z eksponatów ma metryczkę i własną historię, a pan Wojciech Mszyca chętnie opowie o swojej kolekcji. Warto się przyjrzeć także rowerowym akcesoriom, bo ich wygląd może być mylący: eleganckie pudełeczka skrywają czasem tylko... zestaw do załatania przebitej dętki.

Zlot Pojazdów Zabytkowych z okazji Jubileuszu 90-lecia Automobilklubu Śląskiego
godz. 14.30-18.00

Poprzez zlot przeniesiemy się w motoryzacyjny początek XX wieku, zabytkowe pojazdy zobowiązują – także kierowcy będą nosić ubrania z epoki. Podczas prezentacji opowiedzą o swoich pojazdach, a potem, kto wie, może nawet pozwolą na chwilę usiąść za kierownicą.

 

KONCERTY

 

Blokowioska
godz. 16.30

Ludowe brzmienia połączone z elektroniką i beatboxem to przepis zespołu na pogodzenie tradycji z nowoczesnością, co w wydaniu Blokowioski oznacza po prostu świetną zabawę!

 

Pisarski Trio
godz. 18.00

Na zakończenie INDUSTRIADY w Galerii Szyb Wilson proponujemy spokojniejsze brzmienia, w wykonaniu niezawodnego i zaprzyjaźnionego z nami od dawna Pisarski Trio.

Oprócz tego na naszych gości będą czekać:

• Bezpłatny industriadowy poczęstunek (napoje, drobne słodycze z pomarańczowymi akcentami)
• Odpłatny punkt cateringowy ze stolikami i miejscami do siedzenia
• Dodatkowe miejsca do odpoczynku na terenie Galerii i „terenach zielonych”
• Stoisko informacyjne, na którym będzie można dowiedzieć się więcej o samej Industriadzie, Szlaku Zabytków Techniki oraz programie festiwalu w Szybie Wilson i innych obiektach.

INDUSTRIADA w Galerii Szyb Wilson potrwa od 13.00 do 19.00, jeśli nie zaznaczono inaczej atrakcje będą dostępne przez cały dzień. WSTĘP WOLNY.

Pełny program można znaleźć na www.INDUSTRIADA.pl