Wystawy

ArtJarmark na Nikiszowcu 13/07/2014 do 13/07/2014


Około stu wytwórców rzemiosła artystycznego, kilkunastu artystów z regionu, muzyka na żywo oraz liczne warsztaty, gry i zabawy – to wszystko 13 lipca czeka na odwiedzających nikiszowiecki rynek podczas tegorocznej odsłony ArtJarmarku odbywającego się w ramach Art Naif Festiwalu.

 

W najbliższą niedzielę Nikiszowiec zamieni się w artystyczną dzielnicę. Tradycyjnie już swoje prace zaprezentują twórcy ze śląskich grup plastycznych – w podcieniach placu Wyzwolenia pokaże się między innymi najsłynniejsza z nich – Grupa Janowska. Wśród ponad setki stoisk będzie można odnaleźć także prace innych artystów wystawiających się w Galerii Szyb Wilson podczas Art Naif Festiwal. Na pewno warto zobaczyć ceramikę artystyczną Beaty Mutke z pracowni Terra Arte oraz śląskie pejzaże malowane akwarelą Grzegorza Chudego.

W niedzielne popołudnie (od 13.30) na Nikiszowcu będzie dominować rzemiosło artystyczne. To idealna okazja dla osób, które gustują w przedmiotach i rzeczach nieprzeciętnych – na ArtJarmarku pojawi się okazja, żeby kupić dekoracje do domu, unikatowe zabawki, których nie znajdziemy w zwykłych sklepach dla dzieci, ubrania o oryginalnych krojach oraz biżuterię – od tej klasycznej z koralików po odważne recyclingowe projekty.  

W nawiązaniu do bałkańskiej edycji Art Naif Festiwalu, niedzielny program artystyczny wypełniony będzie muzyką tego regionu w wykonaniu zespołów Nivel i Yurodivi. Natomiast wszystkie osoby skłonne do działań artystycznych będą mogły współtworzyć razem z artystą Jarosławem Kassnerem „Instalację Balkan” polegającą na wspólnym malowaniu makiety kolejki wąskotorowej, która niegdyś woziła górników do pracy w kopalni Giesche. Z kolei na skwerku Zillmannów przy kościele na młodych artystów będą czekać warsztaty plastyczne inspirowane wystawą sztuki naiwnej w Galerii Szyb Wilson.

Wszyscy będą mogli wziąć udział w tradycyjnych zabawach podwórkowych, zmierzyć się w konkursach zręcznościowych i dotyczących śląskich zwyczajów. A ponieważ Nikiszowiec ciągle jest znany głównie z tego, że jest... znany, o godzinie 16.00 po tej wyjątkowej dzielnicy oprowadzi przewodnik i opowie co nieco o jej historii. Zbiórka pod kościołem przy makiecie dzielnicy.

Tradycję Nikiszowca przybliżą także lokalne kawiarnie. Śląski kołocz (i nie tylko) znajdziemy w Cafe Byfyj. Po drugiej stronie rynku Cafe Zillmann także zapewni pyszne ciasto, a Kawiarnia na kołach aromatyczną kawę.

ArtJarmark tradycyjnie towarzyszy Art Naif Festiwalowi, Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Naiwnej, który od siedmiu lat w letnich miesiącach odbywa się w katowickiej Galerii Szyb Wilson. Jest to największa w Europie wystawa prac artystów naiwnych, w tym roku można na niej zobaczyć prace ponad 280 artystów z 34 krajów. Festiwal potrwa do 14 sierpnia, więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl

ArtJarmark
13 lipca
godz. 13.30-18.30
Katowice-Nikiszowiec