Wystawy

BZ WBK Press Foto 2014 05/09/2014 do 18/09/2014


To już 10. edycja konkursu, w którym nagradzane są najlepsze zdjęcia dokumentalne polskich fotoreporterów. Wystawę pokonkursową można już było zobaczyć w Szczecinie, Łodzi, Sopocie czy Zielonej Górze, teraz trafia do Katowic.

 

Konkurs jest skierowany do polskich zawodowych fotoreporterów i ma na celu promocję polskiej  fotografii dokumentalnej, która bardzo często nie ma szans na prezentację w prasie. Od 10 lat są nagradzane najlepsze prace w min. 6 kategoriach konkursowych. Wybierane jest również Zdjęcie Roku oraz przyznawane są Nagroda Banku Zachodniego WBK, który jest organizatorem konkursu, oraz Nagroda Rzeczpospolitej, która jest patronem medialnym.
 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 2 kwietnia podczas uroczystej Gali. Spośród ponad 6 tysięcy zdjęć przesłanych przez 367 fotografów, nagrodzono i wyróżniono 41 prac – zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, łącznie 172 fotografie. Przyznano pięć nagród specjalnych – za Zdjęcie Dekady, za Zdjęcie Roku, Nagrodę Banku Zachodniego WBK, Nagrodę Rzeczpospolitej oraz, po raz pierwszy w historii konkursu, Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK.

Laureatów tegorocznej edycji wybierało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke – artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej. W skład jury weszli również: Anna Beata Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała oraz Tomasz Tomaszewski. Zdjęcia oceniano w sześciu kategoriach, jako zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże.

Laureatem nagrody głównej i autorem Zdjęcia Roku 2014 został pan Maciej Moskwa, freelancer, który zatrzymał w kadrze bojownika Wolnej Armii Syryjskiej podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej w okolicach Maarrat-al-Numan w prowincji Idlib.

Nagrodę Banku Zachodniego WBK otrzymała Joanna Borowska z Polskiej Agencji Fotografów FORUM za fotoreportaż dokumentujący prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Bank przyznał również wyróżnienie panu Mariuszowi Janiszewskiemu z Doc!Photo Magazine za fotoreportaż pt. „Dziecięca lekkość bytu”.

W tym roku, z okazji jubileuszu konkursu, Jury przyznało Grand Prix za Zdjęcie Dekady, wybrane spośród dziesięciu Zdjęć Roku wszystkich edycji. Ta jubileuszowa nagroda trafiła w ręce Wojciecha Grzędzińskiego (autora Zdjęcia Roku 2009) za fotografię wykonaną w Gruzji, przedstawiającą mężczyznę rozpaczającego nad zwłokami swojego brata zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori. W 2008 r. zdjęcie to obiegło cały świat i było wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie.

Wystawie towarzyszą dwudniowe bezpłatne warsztaty fotograficzne dla młodzieży, które odbędą się 5 i 6 września.

Na wernisaż zapraszamy 5 września o godz. 18.00.