No show found! show="1" does not exist.

Wystawy

Alotropia 06/02/2015 do 01/03/2015


6 lutego o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej „Alotropia”.
 
„Alotropia”  jest szczególnym przypadkiem różnopostaciowości substancji. To zjawisko  występowania, w tym samym stanie skupienia, różnych odmian tego samego pierwiastka. To opowieść o miejscu najbliższym autorce, o Górnym  Śląsku, który przyszło jej opuścić wraz z rozpoczęciem studiów w Poznaniu.

 

„Alotropia” jest zwieńczeniem dwuletnich poszukiwań i zgłębiania fenomenu tego miejsca. Silnie związana z nim, w swojej twórczości nieustannie próbuje definiować własną tożsamość, ugruntowaną na śląskiej ziemi i  jej unikatowych wartościach.
 
Kraina  wielopostaciowa, bogata i złożona jak wiązania węgla, których odmianami alotropowymi są m.in. diament, grafit. Motyw węgla stanowi symboliczne ukazanie istoty, specyfiki Śląska, jego oblicz, zawiłych struktur również społecznych. Jest on  swoistym skarbem i  jednocześnie przekleństwem, życiem i śmiercią, wszystkim i niczym.
 
W opisie pewnej prowincji Bienek powiedział: Trzeba kochać te nazwy, tę mowę, ten kraj, aby zrozumieć ludzi, którzy tu żyją, dopiero wtedy można pojąć bezwarunkowe oddanie i miłość jaką, darzą swoją małą ojczyznę.
 
„Alotropia” ukazuje istotę, kryjącą się głębiej – pod obliczem kopalnianych wizerunków i przemysłowych pejzaży. Esencję śląskości, koloru czarnego.