Wystawy

Ogród niewiniątek 15/05/2015 do 31/05/2015


15 maja 2015 r. w Katowicach-Szopienicach nastąpi uroczyste otwarcie instalacji rzeźbiarskiej „Ogród niewiniątek” autorstwa Sylwestra Ambroziaka, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Katowic. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prac artysty w Galerii Szyb Wilson
 
Projekt „Ogród niewiniątek” składa się z dwudziestu dwóch rzeźb wykonanych z barwionej żywicy epoksydowej, wykonanych w konwencji charakterystycznej dla autora, Sylwestra Ambroziaka. Kompozycja umiejscowiona będzie częściowo wzdłuż  ulicy Bednorza oraz w części prywatnej – parkowej – Browaru Mokrskich w Katowicach-Szopienicach. „Ogród niewiniątek” kusi, wabi dociekliwość. Przy pomocy rzeźbiarskiej teatralizacji transformuje sytuację ulicy, ma wchodzić w interakcję z widzem – przechodniem, skłaniając go do refleksji.
 
Kompozycja odbija ruch przechodniów, ale także przekształca go, uzupełniając o brakujące kierunki – bo figury, na które składa się instalacja, nie są statyczne, wydają się podążać we wszystkich możliwych kierunkach – dosłownie i metaforycznie. Pierwotnie ukształtowane, monstrualne, a zarazem niewinne, podążają do dzieciństwa. Pocieszne, o pisklęcych ślepiach i owczych nozdrzach, z pękatymi brzuchami, beztrosko i statycznie dryfując, przedstawiają scenę przedostawania się „na drugą stronę”, do środka ogrodu. Same – fizycznie zredukowane, za to bogatsze o spokój i świeżość,  odbijając ruch przechodniów, kierują się do świata własnych odbić. Poprzez niewinne zawieszenie – jako zjawy – przekraczają granicę, aby wydobywać dziewiczość, ukrytą „za winklem” poprzemysłowego krajobrazu.
 
Rzeźby z „Ogrodu niewiniątek” nawiązują do pierwotnych sposobów figuracji. Niemowlęcą „prostotą ducha” przywołują szansę porozumienia na płaszczyźnie najprostszych znaków, komunikacji w zabawie osiągającej poziom odnowionego rytuału i bezpośredniej komunii dusz. Jednak ich głowy roztaczają wokół siebie tajemniczość, która niepokoi. Są nieludzkie. Tylko: co to właściwie znaczy? Może to, co nieludzkie jest po naszej stronie, zaś ludzkie pozostaje zagadką ogrodu?
 
„Ogród niewiniątek” – wizualizacja
 
„Opuszczeni” – wystawa towarzysząca w Galerii Szyb Wilson, czynna do 31 maja
Dopełnieniem projektu będzie prezentacja prac Sylwestra Ambroziaka pt. „Opuszczeni” w przestrzeni Galerii Szyb Wilson, którą będzie można podziwiać od 15–31 maja. „Opuszczeni” to instalacja rzeźbiarsko-dźwiękowa, na którą składają się cztery rzeźby figuralne z barwionej żywicy epoksydowej oraz nagrania dźwiękowe.
 
Figury, przedstawiające istoty dziecięce, zostaną zestawione w pary. Ukazane w przysiadzie, stykać się będą ze sobą plecami, co ma wywoływać wrażenie zarówno odwrócenia od siebie, jak i wzajemnego wspierania. Grupy rzeźbiarskie zostaną podwieszone i oświetlone punktowo. Nieokreślone dźwięki, trochę przypominające płacz, wołanie dziecka, trochę odgłosy zwierzęcia, wydobywające się ze słuchawek, spotęgują wrażenie wyobcowania.
 
Inspiracją powstania pracy jest problem opuszczenia, samotności i utraty więzi rodzinnej, spowodowanych powiększającą się liczbą tzw. „eurosierot”, czyli dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w wyniku migracji zarobkowych. Podwieszenie postaci unaocznia „utratę gruntu”, „wykorzenienie”, a poprzez możliwość obracania figur, zobrazowane zostanie także ich wystawienie na nieograniczone przemieszczanie, manipulację, uprzedmiotowienie.
 
Uroczyste otwarcie „Ogrodu niewiniątek”
Browar Factory Centrum, ul. ks. bpa Bednorza 2a-6, Katowice-Szopienice
15 maja 2015 r., godz. 14.00
 
godz. 14.30 – Recital Bogdana Mizerskiego
 
godz. 15.30 – Otwarcie wystawy towarzyszącej w Galerii Szyb Wilson
godz. 16.00 – Recital Bogdana Mizerskiego
 
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice, Pan Marcin Krupa.
 
Sylwester Ambroziak – znany polski rzeźbiarz i rysownik. Urodzony 14 kwietnia 1964 w Łowiczu. Studiował  w latach 1983-1989 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowniach profesorów:  J. Jarnuszkiewicza, S. Kulona i G. Kowalskiego oraz rysunku w pracowni profesora M. Czapli. Miał ponad 80 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
 
Patronat medialny