Wystawy

ArtJarmark w Nikiszowcu 07/07/2015 do 12/07/2015


Zawsze w połowie Art Naif Festiwalu i zawsze na Nikiszowcu – ArtJarmark, czyli niedzielne popołudnie ze sztuką i muzyką odbędzie się już 12 lipca. Wtedy to najbardziej magiczna dzielnica miasta na jeden dzień staje się katowickim Montmartrem.
 
Swoje sztalugi i obrazy postawią członkowie śląskich grup plastycznych, także tej najsłynniejszej, Grupy Janowskiej, ale swoją obecność zapowiedzieli również malarze z dalszych zakątków kraju. Będzie można z nimi porozmawiać, kupić obraz, a może i dołączyć do pleneru artystycznego, bo ten jest otwarty dla wszystkich.
 
Kto nie chce lub nie potrafi tworzyć, będzie mógł wybierać wśród wyrobów rękodzieła na prawie stu stoiskach z oryginalną biżuterią, ceramiką, dekoracjami do domu czy zabawkami. Wielu wystawców zawita na Nikiszowiec po raz kolejny, jest więc szansa ponownego spotkania i rozmowy z ulubionymi twórcami.
 
Nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Do zabawy zaproszą ich animatorzy-clowni puszczając bańki mydlane i kolorując zwykle szary bruk na wszystkie barwy tęczy. Najmłodsi artyści będą też mogli spróbować sił w malarstwie sztalugowym i innych zabawach plastycznych.
Pojawi się też okazja poznania zakamarków Nikiszowca z przewodnikiem, w ubiegłym roku ta atrakcja zgromadziła kilkadziesiąt osób! Zwiedzanie rozpocznie się o 16.00 pod kościołem św. Anny. Uczestnicy dowiedzą się wiele o życiu na dawnym Nikiszu i poszukają śladów po piekarniokach czy chlewikach.
 
Kto chce poznać historię dzielnicy powinien wybrać się także do Muzeum Historii Katowic, Działu Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej, który w tym dniu będzie czynny aż do 18.00. Szczególnie polecamy odświeżoną wystawę „Mistrzowie Grupy Janowskiej”, na której z okazji 150-lecia Katowic pojawiły się obrazy z widokami miasta.
Przyjemna, leniwa niedziela nie może obyć się bez muzyki: tę przez całe popołudnie zapewni Lipiny Syndicate, a na zakończenie polsko-fiński zespół Duo Vitare (godz. 17.00).
 
Nie zabraknie czegoś dla ciała, przepyszne słodkości zaoferują Cafe Byfyj oraz Zillmann Tea&Coffee, a krążąca po Katowicach Kawiarnia Na Kołach tym razem na pewno pojawi się na nikiszowieckim rynku, by serwować doskonałą kawę (i nie tylko). Stęsknieni smaków dzieciństwa będą mogli spróbować tradycyjnej waty cukrowej i prażynek.
 
ArtJarmark odbywa się w ramach VIII Art Naif Festiwal. Do 14 sierpnia w Galerii Szyb Wilson można oglądać najbardziej kolorową i optymistyczną sztukę z całego świata. Więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl
 
ArtJarmark w Nikiszowcu
12 lipca 2015, godz. 13.30-18.30
 
Sponsor: