Wydarzenia

Wystawa z kolekcji Fundacji Eko-Art Silesia 08/10/2015 do 24/02/2016


Gromadzone przez lata dzieła, które zwykle  na ścianach Galerii ustępują miejsca wystawom czasowym, można teraz zobaczyć w przestrzeni Szybu Wilson. Są to prace m.in. Karola Wieczorka, Lecha Kołodziejczyka, Marka Kamieńskiego czy Andrzeja Tobisa.

 

Pierwsze dzieła zostały zakupione jeszcze przed powstaniem Galerii Szyb Wilson przez jej twórców, Johanna Brosa i Monikę Pacę-Bros, a potem włączone do kolekcji.

Gromadzona jest przede wszystkim sztuka współczesna, jej trzonem są artyści ze Śląska. Właściciele nie chcą gromadzić sztuki wtórnej czy dekoracyjnej, ich celem jest promocja artystów, którzy wypracowali swój własny styl, są rozpoznawalni, oryginalni.

Wybierając dzieła do kolekcji zwraca się uwagę na warsztat twórcy, estetykę pracy – sam pomysł to za mało, jeśli nie idą za nim umiejętności techniczne.

Kolekcjonerzy inwestują również w dzieła młodych artystów, od początku śledząc ich drogę i rozwój, tak było w przypadku np. Andrzeja Tobisa, na wystawie można zobaczyć, jak zmieniała się jego twórczość na przestrzeni lat.

Pokazywane są także m.in. prace Lecha Kołodziejczyka z cyklu „Kosmogonie” i „Księga Słońca”, a także Marka Kamieńskiego, przedstawiciela Nowej Ekspresji. Nie mogło zabraknąć obrazów Karola Wieczorka, które często kojarzą się z grafikami, postaci ludzkie są tu przerysowane, zwierzęta ulegają antropomorfizacji, prace Wieczorka rozpoznaje się od razu.

Pojawiły się także obrazy Alberta Christopha Recka, nazwanego przez krytyków „niemiecką odpowiedzią na Picassa”, artysta wiele lat spędził w Afryce, te inspiracje doskonale widoczne są w jego twórczości.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, więcej o twórcach można przeczytać w zakładce „Artyści”.

 

Podczas ekspozycji prezentowane są dzieła:

 

Sylwestra AMBROZIAKA
Agnieszki FLORCZYK
Marka KAMIEŃSKIEGO
Lecha KOŁODZIEJCZYKA
Wojciecha KOPCZYŃSKIEGO
Marcina MACIEJOWSKIEGO
Justyny MACIEJSKIEJ
Alberta OSZKA
Alberta Christopha RECKA
Aleksandra ROSZKOWSKIEGO
Marty SALI
Andrzeja SIEKA
Andrzeja TOBISA
Wacława TARANCZEWSKIEGO
Andrzeja URBANOWICZA
Karola WIECZORKA