No show found! show="1" does not exist.

Wystawy

Szczęść Boże! w górnicze święto 04/12/2015 do 11/01/2016


W Barbórkę, czyli tradycyjne Święto Górnika, zapraszamy na wystawę będącą rezultatem współpracy Bractwa Gwarków z grupą fotograficzną Karbon, której członkowie od wielu lat zajmują się rejestracją szeroko pojętego „śląskiego pejzażu” i promowaniem przemysłowego dziedzictwa regionu. Zaczynamy o 18.00.
 
Oprócz wystawy fotografii prezentującej śląskie kopalnie (głównie katowickie, ale nie tylko), będzie można także podziwiać ekspozycję eksponatów i pamiątek górniczych oraz wysłuchać występu orkiestry górniczej, a także spotkać się z byłymi i obecnymi pracownikami kopalń, którzy podzielą się z nami swoimi wspomnieniami, historiami i anegdotami z życia górników i ich rodzin. W ten sposób chcielibyśmy razem z Wami uczcić pamięć o górniczych korzeniach naszego regionu, jak i samych Katowic, gdzie niegdyś znajdowało się aż 80 kopalń, a obecnie są pozostały już tylko trzy.
 
 
Wystawa potrwa do 10 stycznia 2016
 
 
Orkiestra Symfoniczna KHW SA KWK „STASZIC”

Orkiestra Symfoniczna Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. KWK „STASZIC” powstała w 1971 roku. Od 1993 r. jej dyrygentem jest Grzegorz Mierzwiński, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Pod jego dyrekcją orkiestra nagrała kilkanaście płyt CD, z których dwie zdobyły tytuł Złotej płyty, są to: „O Gwiazdo Betlejemska” i "Canzonetta".
 
Z symfonikami KWK „STASZIC” występują światowej sławy soliści, jak: Kałudi Kałudow, Dariusz Stachura, Anna Lorenc, Iwona Hossa, Vadim Brodski, Małgorzata Walewska, Veronika Hajnova, Ks. Paweł Sobierajski, Artur Ruciński, Julita Mirosławska. Od 2001 roku Honorowym Dyrektorem Orkiestry jest Bogusław Kaczyński – uwielbiana przez melomanów osobistość świata muzyki. Opracowania muzyczne i aranżacje dla orkiestry tworzą wspaniali kompozytorzy – Józef Szwed, Andrzej Marko, Alan Ornelas, Adam Wesołowski.
 
W swoim dorobku artystycznym orkiestra ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne, filmowe. Do ważniejszych wydarzeń artystycznych zespołu należy zaliczyć jej udział w wielokrotnych wykonaniach (Wrocław, Warszawa, Chorzów, Katowice, Gniezno...) oratorium „Droga – Życie – Miłość” Jana Kantego Pawluśkiewicza, uczestnictwo w Festiwalach im. Jana Kiepury w Krynicy, w Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” w Cieszynie, a także uczestnictwo w XXXVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '99 w recitalu Urszuli. Orkiestra KWK „STASZIC” na zaproszenie organizatorów bierze także udział w koncertach i festiwalach za granicą.
 
Organizatorzy: Bractwo Gwarków, Grupa Fotograficzna Karbon