Wystawy

Przystanek Wilson. Brunch muzyczny 17/02/2016 do 28/02/2016


Niedzielne spotkania przy muzyce to już stały zwyczaj u naszych zachodnich sąsiadów. Sprawdźcie, czy mają rację wybierając ten sposób na spędzenie części weekendu!

 

28 lutego /niedziela/

godz. 12.00

Przystanek Wilson

Brunch muzyczny z zespołem Mitomani

 

Mitomani to (jak mówią o sobie sami) multistylowa kapela folkowa. W programie, oprócz inspiracji folkowych, będzie można usłyszeć muzyczne wspomnienia z Kresów Wschodnich i dźwięki kapel klezmerskich.

 

Skład:

Paweł Miczka – skrzypce

Aleksandra Rybak-Żymła – wiolonczela, gitara

Maciej Wierzchołowski – fisharmonia, akordeon

Marianna Soroka – perkusja

Tomasz Żymła – klarnet, klarnet basowy

 
Więcej informacji o programie koncertu poniżej, a wszystko o zespole na ich stronie www.mitomani.pl
 
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z oferty naszej kawiarenki /odpłatnie/.
W menu m.in. zupa minestrone, kanapki, musli z jogurtem i domowe słodkości.
 
Wstęp wolny, ale spieszcie się z rezerwacjami, bo ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy mailowe do 25 lutego (czwartek) na adres: galeria@szybwilson.org
 
Serdecznie zapraszamy!!!
 
Program koncertu:
 
Koncert zespołu Mitomani będzie syntezą kilku inspirujących nas kręgów kulturowych. Lider zespołu – Maciej Wierzchołowski – będzie na bieżąco opisywał wykonywane utwory. Mitomani zaproponują połączenie takich oto nurtów kulturowych: będziemy pamiętać rzeczy – zapomniane miejsca, odzyskane historie. Ludzie, ich opowieści, i zaklęty w melodiach dawnego Wilna, Lwowa i Krakowa klimat. Koncert jest próbą identyfikacji człowieka z jego korzeniami i tradycjami poprzez
nostalgiczne ujęcie estetyki muzycznej przedwojennych kawiarni oraz tradycyjnej muzyki miejskiej i wiejskiej z okresu międzywojennego. W programie zawarte są też pieśni wywodzące się z kultury jidysz, tematy bałkańskie i romskie, które przywędrowały do Polski razem z przybyszami z różnych stron.
 
Wieczór klezmerski – program wypełniony tradycyjną muzyką kultury jidysz. Hipnotyzujący klarnet oraz rywalizujące z nim skrzypce nadają zespołowi charakterystyczne brzmienie kapel klezmerskich. Koncert jest prezentacją utworów o różnym temperamencie, które są spajane w jedną całość poprzez instrumentalne improwizacje.
 
Oskar Kolberg i Prusy wschodnie – program ten przedstawia melodie oraz teksty spisane przez wybitnego etnografa – Oskara Kolberga podczas jego pobytu na Mazurach (Tom 40 z dzieła „Lud”). Pieśni zinstrumentowane w nowatorski sposób ukazują swoją odrębną tożsamość oraz problematykę minionego okresu. Poszukując jak najbardziej odpowiadających temu regionowi brzmień zaprezentujemy publiczności interesujące instrumentarium (niemiecka fisharmonia czy też flety proste).