Wydarzenia

Naso-Wizje, wystawa prac Naso Łazowskiego 01/03/2006 do 30/03/2006


Wielu znakomitych artystów i twórców konceptualnych nie zostało i nie zostanie nigdy odkrytych. Są ludźmi skromnymi, nie potrafią „rozpychać się łokciami”. Stoją na pozycji przegranej w dzisiejszym świecie „wyścigu szczurów”. Tworzą w zaciszu swoich pracowni lub mieszkań.

Taką osobą jest Naso Łazowski - artysta i twórca dotychczas mniej znany szerokiej publiczności. Tworzący w samotności i anonimowości. Sam o sobie mówi: „ nie startuję do wyścigu ze skrzydłami młodości bo dobiegam do mety”. Człowiek i artysta wyjątkowy, tworzący niezależnie od konwencji, wizjoner. Twórca nowej drogi w sztuce architektury. Jego twórczość trudno klasyfikować. Nikogo nie powiela, ciągle poszukuje. Naso Łazowski w swojej ARCHI-SZTUCE transformuje wiedzę architektoniczną, grafikę i formy przestrzenne w jedno. Czerpie wzory z siebie i natury - pramaterii. Wpatrując się uważnie w jego prace widzimy podwodny, tajemniczy, czysty, naturalny świat mórz i oceanów, który ożywa w jego twórczości. Autor nazywa go „Naso-wizjami”. W przestrzeni polityczno - społecznej III i IV RP XXI wieku, nie ma miejsca dla tego typu artystów. Społeczeństwo zajęte na co dzień zajadłością politykierską nie rozwinie się gdy zaniedba potencjał dziedzictwa kulturowego! Czy zdąży odkryć ich zagraniczny Świat ? (lub będzie to już praca tylko dla archeologów!). Przykre jest to, że często na różne, nieprzydatne przedsięwzięcia przeznaczane są ogromne środki z budżetu państwa, a brak ich na poparcie ludzi kreatywnych, którzy pozostawiając następnym pokoleniom Polaków potężną spuściznę swojej twórczej pracy, często żyją na skraju ubóstwa.

 

Obawiamy się nadejścia nieciekawych czasów, kiedy liczni z nich od nas odejdą, a reszta wyjedzie w daleki, szeroki świat.

 

Rada Programowa Galerii Szyb Wilson

Johann Bros i Monika Paca

 

Kontakt:

Kurator wystawy:
Adrian Kołodziejczyk
tel. 503-944-845, adikolo@poczta.fm