Wystawy

"Morfina" w Galerii Szyb Wilson 27/05/2016 do 28/05/2016


Jedyne spektakle "Morfiny" Szczepana Twardocha w tym roku odbędą się w Galerii Szyb Wilson! Zapraszamy 27 i 28 maja o godz. 20.00.

 

 

Konstanty Willemann, warszawiak o śląskich korzeniach, dla którego w życiu liczy się co innego, niż Bóg, honor i ojczyzna... Cynik, łajdak, niewierny mąż i brutalny kochanek. Uzależniony od morfiny bon-vivant, który próbuje odnaleźć swoją tożsamość w dekadencko rozpadającym się świecie. Czy jest coś winien Polsce? Co dla niego znaczy Śląsk? Czy poza narkotycznym delirium istnieje dla niego jakiś realny świat? Czy są jeszcze jakieś wartości, dla których można oddać życie?

 

Ewelina Marciniak i Szczepan Twardoch. Dwie silne osobowości. Dwoje niepokornych twórców. Ona – laureatka prestiżowych reżyserskich nagród (m.in. XI Festiwal Prapremier, 18. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej). On – z Paszportem Polityki, nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Pomiędzy nimi: „Morfina", czyli najgłośniejsza polska powieść ostatnich lat. Co wyniknie z tej konfrontacji?

 

Spektakl powstaje w cyklu „Śląsk święty/Śląsk przeklęty", zainicjowanym w sezonie 2013/2014. Po uzyskaniu zgody Szczepana Twardocha na prapremierę w Katowicach, dyrektor Robert Talarczyk rozmawiał z kilkoma reżyserami, ostatecznie podejmując decyzję, że sztukę zrealizuje Ewelina Marciniak, młoda reżyserka, która debiutowała zaledwie cztery lata temu.

 

Spektakl jest grany poza siedzibą teatru, w przestrzeni Szybu Wilson w Katowicach (ul. Oswobodzenia 1), który jest współorganizatorem przedstawienia.

 

Bilety do nabycia w kasie teatru oraz na godzinę przed spektaklem w Szybie Wilson.

 

REALIZATORZY:

Ewelina Marciniak reżyseria
Jarosław Murawski dramaturgia
Katarzyna Borkowska scenografia
Paula Grochowska, Katarzyna Borkowska kostiumy
Chłopcy Kontra Basia muzyka

 

OBSADA:

Paweł Smagała (gościnnie) Konstanty
Aleksandra Fielek (gościnnie)
Natalia Jesionowska
Katarzyna Błaszczyńska
Anna Kadulska
Violetta Smolińska
Mateusz Znaniecki
Bartłomiej Błaszczyński

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Paszport Polityki 2012 dla Szczepana Twardocha za powieść „Morfina"

Nominacja do Literackiej Nagrody Nike 2013 dla powieści „Morfina"

 

POKAZY:

XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje"