Wydarzenia

Triennale Tkaniny na Śląsku 01/05/2007 do 08/05/2007


Grupa PRZEKAZ „Przestrzenie wewnętrzne” Sztuka włókna na Śląsku. Wystawa towarzyszyła 12 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

 

Przed trzema laty grupa „Przekaz” obchodziła swój 13 jubileusz wystawą w katowickim Biurze Wystaw Artystycznych, włączoną w odbywające się w całej Polsce imprezy towarzyszące 11 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

 

W ramach tegorocznego 12 Międzynarodowego Triennale Tkaniny grupa „Przekaz” otwiera wystawę w Galerii Szyb Wilson. Decyzja o umieszczeniu swoich prac w tym akurat miejscu jest świadomym wyborem, zaakcentowaniem śląskich korzeni powstania grupy. Miejsce emanuje niezwykłą energią. Jest dla jednych brzydkie dla innych magiczne i inspirujące. Na pewno jednak nie jest obojętne. Odciska piętno. Ta wystawa jest próbą zmierzenia się z miejscem, próbą określenia, zdefiniowania jego niezwykłości, jest dialogiem.


Grupa „Przekaz” zawiązała się 16 lat temu z potrzeby udowodnienia, że tkanina jest równorzędnym medium twórczym tak jak malarstwo czy grafika, z chęci pokazania, że jednak artyści sięgają po coś takiego jak włókno i że staje się ono linią rysunku, bądź buduje całkiem nowe światy i przestrzenie. Odchodzi daleko od użyteczności i dekoracji z którymi była kojarzona.


Zmienił się skład grupy. Pozostały: Ewa Bergel, Maria Blotko-Kiszka, Renate Domke, Sonia Pryszcz-Botor, Ewa Rosiek-Buszko, Violetta Malczyk-Kotarska, Hanna Żywicka. Zaproszono do wystawy: Halinę Gocyła-Kocyba, Aleksandrę Herisz, Barbarę Nachajską-Brożek. Do głosu dochodzi też młodsze pokolenie: Paweł i Piotr Buszko oraz Dominika Rzychoń, którzy sztukę włókna pojmują bardzo szeroko. Autorki ukończyły różne uczelnie, wywodzą się z różnych szkół artystycznych i ta różnorodność doświadczeń jest widoczna w pracach. Od tradycyjnego splotu tkackiego poprzez doświadczenia z wikliną, papierem, eksperymenty z grafiką aż po prezentacje multimedialne. Czerpią z bogatych doświadczeń sztuki 20 wieku (konceptualizm, pop-art., ready mades, Rauschenberg, Oldenburg), nie istnieją ograniczenia formalne, włókno służy wypowiedzi nie wyłącznie lecz równorzędnie z rysunkiem, video, malarstwem.Grupa „Przekaz” jest jedyną obecnie grupą artystyczną działającą na Śląsku. Dzięki niej sztuka na tym obszarze, kojarzona do tej pory wyłącznie z silną szkołą plakatu i grafiki, ma szansę włączyć śląską tkaninę w obieg międzynarodowy.

Sonia Pryszcz-Botor

 

Grupa Przekaz istnieje od 1991 roku. Powstała na Śląsku i wpisała się przez 16 lat działalności w jego artystyczny pejzaż. Związek artystek współistniejących w grupie nigdy nie opierał się na wspólnej idei artystyczno – programowej. Założeniem nie było współzawodnictwo, nie były też stawiane żadne bariery, a jedynym wymogiem była i jest nadal deklaracja utożsamiania się z szeroko pojętą sztuką włókna. Grupę Przekaz stworzyły ukształtowane osobowości twórcze, charakteryzujące się odmienną dynamiką, dojrzałością oraz doświadczeniem artystycznym. Podstawową zasadą przestrzeganą już od pierwszej wspólnej wystawy był szacunek dla indywidualności i odrębności wypowiedzi artystycznej. Ukonstytuowanie się w grupę twórczą miało na celu zwrócenie uwagi na ten, trochę zapomniany i wypierany przez tak zwane nowe media, rodzaj wypowiedzi i ilustracji emocji twórczych. Aby zapewnić obecność sztuki włókna na scenie sztuki współczesnej artystki postanowiły prezentować swoje prace razem. Wielogłos wspólnych prezentacji, różnorodność wypowiedzi artystycznej stały się siłą Grupy Przekaz. Otwarta na nowych uczestników, tworząca i stale poszukująca kolejnych wystawienniczych wyzwań współistnieje obok zasadniczych nurtów twórczych, jakie uprawiają poszczególni artyści w niej zrzeszeni. Ukończenie różnych uczelni artystycznych pod kierunkiem różnych pedagogów, szlify artystyczne zdobywane w trakcie trwania drogi twórczej poszczególnych artystów to tygiel, dzięki któremu Grupa Przekaz spotykając się na kolejnych wystawach ciągle zaskakuje niezwykle barwnym wachlarzem form, emocji oraz mediów je ilustrujących. Trwanie Grupy Przekaz wzmocnione jest siłą płynącą z odmienności oraz radości uczestniczenia w kolejnym wspólnym artystycznym wydarzeniu.

Ewa Rosiek-Buszko

 

Spis ważniejszych wystaw grupy „Przekaz”:
1991 Pałac Schoena, Sosnowiec
1991 Galeria ZPAP „Art. Nova”,Katowice
1992 Muzeum Archidiecezjalne, Katowice
1993 BWA, Opole BWA, Bielsko-Biała BWA, Częstochowa1993 Galeria Format, Kraków
1994 Teatr Witkacego, Zakopane
2004 BWA, Katowice
2005 Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wielkopolski