Noc Muzeów 2017 w Galerii Szyb Wilosn 22/05/2017 do 22/05/2017


20 maja 2017 roku w Galerii Szyb Wilson ponownie odbędzie się Noc Muzeów. Serdecznie zapraszamy od 18:00 do 22:00 na wieczorne zwiedzanie, podczas którego przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje!
 
 
Noc Muzeów będzie jedną z ostatnich okazji do obejrzenia wystawy pokonkursowej I Przeglądu Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda.
Przegląd powstał by zapoznać odbiorców z aktualnymi tendencjami w polskiej sztuce oraz by promować nowych twórców. Jego celem było przede wszystkim zgromadzenie najciekawszych przykładów praktyk artystycznych, które można by określić mianem „Nowej Awangardy”.
Chęć udziału w Przeglądzie zgłosiło ponad 100 artystów, z czego ostatecznie wybrano 83. Są to zarówno artyści profesjonalni, jak i nieprofesjonalni, w różnym wieku, z większym lub mniejszym doświadczeniem. Zgłoszenia były nadsyłane nie tylko z różnych zakątków Polski, ale także z zagranicy, m. in. z Niemiec, Holandii, Belgii oraz Kanady. Zgłaszane prace mogły być wykonane w dowolnym medium i technice. Ta otwarta formuła wydarzenia zapewniła szeroki wachlarz propozycji, nurtów i stylistyk.
 
 

 

Tego wieczoru będą miąły miejsce dwa wernisaże. Pierwszym z nich będze wernisaż "Szarańczy wędrownej" - grupy słuchaczy szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Grupa ta wraz z prowadzącym przemierza i dokumentuje teren Śląska wzdłuż wyznaczonej na mapie linii prostej. Trasa nie zawsze przebiega głównymi ulicami, najczęściej wędrują skrajem miast. Przechodzą przez podwórza, domy i prywatne mieszkania jeśli ktoś otworzy im drzwi. Fotografują zapomniane miejsca, opuszczonych ludzi.

 

 

Drugi to wernisaż wystawy Karola Sekty - studenta fotografii w Praskiej Szkole Filmowej - FAMU. Zajmuje się on fotografowaniem industrialnych ruin, pejzażu przemysłowego, relacji pomiędzy niszczejącą architekturą, a naturą. W przeszłości fotografował głównie przyrodę Bieszczadów: życie dzikich drapieżników (wilków, niedźwiedzi, ptaków drapieżnych). Interesuje się on fotografią dokumentalną, ale także "czystą fotografią" spod znaku klasycznej grupy F64 (inspiracje w osobach Ansela Adamsa, Edwarda Westona).

 

 
Najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów wezmą udział w warsztatach plastycznych, podczas których będą mogli za pomocą farb utrwalić swoje wrażenia z wieczornej wizyty. Starszych zapraszamy na zwiedzanie Galerii Szyb Wilson z przewodnikiem (godz. 20:00).
 
Dla dużych i małych dostępna będzie strefa gier planszowych. Gry planszowe to zdobywająca coraz większą popularność forma rozrywki towarzyskiej dla osób w każdym wieku. Zapraszamy do wspólnej zabawy przy popularnych tytułach takich jak: Catan, Dixit, Dobble, Timeline, Podaj Dalej, 5 Sekund i wielu innych. Nie zabraknie również gier dla miłośników malarstwa i sztuki, takich jak: Dzieła Mistrzów, Witkacy, Kanagawa. Na miejscu czekać będą animatorzy, którzy doradzą, w co zagrać i wytłumaczą zasady, więc każdy może przyjść i grać. Gwarantujemy dobrą zabawę!
 
Strefę gier planszowych zorganizuje Ludiversum - katowicka kawiarnia stworzona z myślą o wszystkich tych, którzy lubią dobrę zabawę przy grach planszowych. W swoim lokalu mają prawie 300 gier dostępnych dla klientów. Są planszowe klasyki, popularne imprezowe hity, a także gry logiczne, ekonomiczne, strategiczne i przygodowe - każdy znajdzie coś dla siebie. W ich menu znajdują się kawy, herbaty i piwa regionalne, pizza i słodkie przekąski jak tarty czy muffinki. Lokal znajduje się przy ul. Kamiennej 7 i zaprasza do siebie przez cały tydzień w godzinach popołudniowo-wieczornych.
 

 

NOC MUZEÓW W GALERII SZYB WILSON
godz. 18:00 - 22:00

PROGRAM

18:00 - 22:00 - wystawa pokonkursowa I Przeglądu Sztuki Współczesnej Nowa Awanga
18:00 - 22:00 – warsztaty plastyczne dla najmłodszych 
18:00 - 22:00 – strefa gier planszowych zorganizowana przez Ludiversum - planszówkową kawiarnię
18:30 – wernisaż wystawy "Szarańczy wędrownej" - grupy słuchaczy szkoły fotograficznej Fotoedukacja
19:00 – wernisaż wystawy Karola Sekty
20:00 – zwiedzanie Szybu Wilson z przewodnikiem (W przypadku dużego zainteresowania zorganizujemy więcej tur oprowadzania)