Wydarzenia

Stulecie amatorskich ruchów plastycznych w województwie śląskim 17/10/2018 do 01/05/2019


Ekspozycja poświęcona twórczości amatorskich grup plastycznych działających na Śląsku na przestrzeni ostatnich stu lat. Wystawione zostaną zarówno dzieła artystów dawnych jak i współczesnych. 
 
 
Śląsk to wyjątkowy region na mapie Polski. Ze swoim bogatym tłem historycznym stał się symbolem religijności, miejscem w którym rodzina to jedna z najważniejszych wartości, a tradycja jest silnie pielęgnowana. Wiara w istnienie baśniowych stworów, takich jak utopce czy skarbniki jest wciąż żywa i już w okresie międzywojennym była idealnym fundamentem do rozwoju amatorskich grup artystycznych, których uczestnicy mogli na chwilę zapomnieć o szarościach dnia codziennego i dać upust swojej niezwykłej fantazji.

Do dzisiaj amatorskie ruchy plastyczne na Śląsku działają bardzo prężnie, a owa praca przekłada się na liczne dzieła, które mają Państwo okazję zobaczyć w naszej Galerii.
Założeniem ekspozycji jest prezentacja jak największej liczby amatorskich grup plastycznych – tak historycznych, jak i współczesnych – poprzez prace ich członków. Wystawa ma obrazować różnorodność technik, poziomów artystycznych oraz podejmowane przez twórców intuicyjnych tematy.
Szeroko pojęty ruch plastyczny obejmuje: malarstwo, grafikę, fotografikę, rzeźbę, wzornictwo przemysłowe oraz rzemiosło. Na wystawie zaprezentowano wszystkie z powyższych dziedzin. Najwięcej zostało zgłoszonych prac malarskich, znacznie mniej jest grafik oraz rzeźb, symbolicznie też zaprezentowano pozostałe dziedziny: grafikę komputerową, fotografikę oraz rzemiosło artystyczne.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Galerii Szyb Wilson i prace z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz prace uczestników zajęć organizowanych przez lokalne stowarzyszenia:


- WTZ Otwarte Serca
- Fundacji Reditum
- WTZ Unikat
- MOPT w Dąbrowie Górniczej


Wernisaż uświetni etiuda pt. "Mój dom rodzinny, to mój dom - 100 lat" oraz koncert grupy Karton Case. To zespół rockowy działający pod opieką artystyczną Dariusza Ziółka z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej oraz wokaliści Studia Piosenki pod kierunkiem Dariusza Szwedy.
Wystawa organizowana jest w ramach stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918-2018 oraz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas wernisażu nie zabraknie motywów patriotycznych oraz dyskusji na temat tego jak prezydent USA Woodrow Wilson (po którym nazwany został szyb, gdzie dzisiaj mieści się nasza Galeria) podniósł na arenie międzynarodowej sprawę polską poprzez współpracę z muzykiem Ignacym Paderewskim.
 
19.11 – 20.11 Warsztaty Video-Art
Video-art to rodzaj sztuki wykorzystującej obraz nagrany na taśmie magnetycznej lub przekazywany bezpośrednio z kamery. Inspiracją dla warsztatów będzie twórczość artystów intuicyjnych; obrazy, rzeźby oraz grafiki. Efektem prac będzie film w którego tworzeniu będą brać udział uczestnicy warsztatów. Warsztaty te zaplanowane zostały dla młodzieży.
 

Wernisaż odbędzie się 17.10.2018 o 17:00
Warsztaty video-artu: 19.11 – 20.11
Wystawa potrwa do 30.11.2018
Wstęp wolny

 

Główna wystawa, zorganizowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego, odbywa się w Strefie Biznesu na stadionie Górnika Zabrze przy ulicy Roosevelta 81 w Zabrzu. Jej wernisaż odbędzie się 18.10.2018 o godzinie 17:00