Wystawy

XIII Art Naif Festiwal 05/06/2020 do 21/08/2020


XIII Art Naif Festiwal rozpocznie się 5 czerwca i potrwa do 21 sierpnia 2020 roku. Tym razem motywem przewodnim a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie Brazylia.
 

Art Naif Festiwal to największy w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie, międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska, a także wypełnienie pewnej luki w historii sztuki, która koncentrując się na tzw. sztuce wysokiej, zapomina o twórczości ludzi tworzących z potrzeby wewnętrznej.

Przez cały okres wakacyjny postindustrialne wnętrze Galerii Szyb Wilson wypełnione będzie kolorową, radosną i odświeżającą sztuką artystów nieprofesjonalnych z całego świata, sztuką płynącą „prosto z serca do serca”. Tradycyjnie podczas każdej edycji wybierany jest motyw przewodni – państwo lub region, którego sztuka (i szerzej, kultura) są obecne na wydarzeniu w szczególny sposób. W 2020 roku będzie to Brazylia. Autorem obrazu promującego XIII Art Naif Festiwal jest zwycięzca dwunastej edycji festiwalu i laureat nagrody Grand Prix – Jose Luis Toaquiza Chugchilan z Ekwadoru.

 

Do współtworzenia XIII Art Naif Festiwalu zapraszamy artystów nieprofesjonalnych z całego świata, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, czy techniki wykonywania prac. Festiwal jest bowiem miejscem dla prac prezentujących  bogactwo kulturowe oraz różnorodność w podejściu artystów do nurtów i stylistyk. Tematyka jest dowolna i nie trzeba się sugerować krajem przewodnim tej edycji Festiwalu. Prosimy jednak o zgłaszanie tylko tych prac, które odpowiadają charakterystycznemu dla wystawy nurtowi sztuki naiwnej.

 


Najważniejsze daty dla artystów:


do 6 kwietnia 2020 – przyjmowanie zgłoszeń na adres projekty@szybwilson.org
do 17 kwietnia 2020 – przesłanie artystom informacji o przyjęciu prac na wystawę
od 4 do 15 maja 2020 – dostarczenie prac do Galerii Szyb Wilson w Katowicach


Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem, wypełnienia formularza technicznego i udziału w XIII Art Naif Festiwalu!


Regulamin


Formularz techniczny


W razie pytań, zapraszamy do kontaktu mailowego. Nasz adres to: projekty@szybwilson.org.