No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

XIII Art Naif Festiwal - W stronę Słońca! 26/06/2020 do 21/08/2020


XIII Art Naif Festiwal - W stronę Słońca! rozpoczął się 26 czerwca i potrwa do 21 sierpnia 2020 roku.
Art Naif Festiwal to największy w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie, międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska, a także wypełnienie pewnej luki w historii sztuki, która koncentrując się na tzw. sztuce wysokiej, zapomina o twórczości ludzi tworzących z potrzeby wewnętrznej.
Przez cały okres wakacyjny postindustrialne wnętrze Galerii Szyb Wilson wypełnione będzie kolorową, radosną i odświeżającą sztuką artystów nieprofesjonalnych z całego świata, sztuką płynącą „prosto z serca do serca”.
Tradycyjnie Festiwal promowany jest przez pracę artysty, który zwyciężył poprzednią edycję i wybierany jest motyw przewodni w postaci sztuki kraju. W tym roku miała to być Brazylia, zaś obraz festiwalowy namalował artysta z Ekwadoru. Niestety artyści z Ameryki Południowej nie byli w stanie wysłać swoich prac i z tego powodu zarówno motyw przewodni jak i obraz będą wykorzystane w przyszłym roku. Otrzymaliśmy natomiast zgłoszenie z obrazami, które wyjątkowo celnie wskazywały na sytuację społeczną panującą obecnie na całym świecie i zostały namalowane specjalnie na ten Festiwal. Było to zgłoszenie artystki z Kanady – Pauliny Constancii. Chcąc uhonorować tę artystyczną reakcję na społeczną izolację oraz podkreślić "inność" tej edycji wybraliśmy jeden z jej obrazów jako promocję Festiwalu. Tegoroczny Festiwal został opatrzony dodatkowo podtytułem "W stronę Słońca" na znak wyjątkowości XIII Art Naif Festiwalu. Ma on sugerować wyjście z cienia epidemii, pokazać ożywcze i jednoczące działanie sztuki naiwnej.

Wystawie głównej towarzyszyć będą wystawy dodatkowe zorganizowane przez Muzeum Śląskie, Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliwicach.
Wszystkie dzieła sztuki wystawiane podczas festiwalu są sprzedawane (o ile artysta nie zadecyduje inaczej). Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzedażową XIII Art Naif Festiwal – W stronę Słońca! Pliki będą dodawane i modyfikowane (aktualizowane) co kilka dni. W celu zakupu, rezerwacji lub dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 32 730 32 20, mailowego: projekty@szybwilson.org lub odwiedzenia naszej galerii.
 
KATALOG ON-LINE
 
FILM - W STRONĘ SŁOŃCA!