Wydarzenia

Robota i fajrant wystawa śląskich artystów 18/09/2020 do 30/03/2021


Od 18 września do 30 marca 2021 r. zapraszamy na wystawę "Robota i fajrant". Wystawę można oglądać codziennie od 9:00 do 19:00. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

W społeczności śląskiej istniały trzy nadrzędne wartości: religia katolicka, rodzina i praca. Wzajemnie się one przenikały i dopełniały. Po pracy – robocie następował fajrant - czas wolny, spędzany najczęściej w gronie rodziny.
Zarówno w robocie jak i na fajrancie ważny był kult religijny – w cechowniach kopalnianych znajdowały się ołtarze św. Barbary, zaś rodzinne wyjście do Kościoła (obok obiadu na jaki składał się rosół, kluski śląskie, rolada, modra kapusta i kompot) było obowiązkowym punktem każdej niedzieli. Dzisiejszy Śląsk jest już nieco inny. Na dawny Śląsk patrzymy z sentymentem.
Na wystawie prezentujemy prace ukazujące migawki z życia codziennego na śląsku: śląski etos pracy, obrzędowość, wierzenia, sceny rodzajowe. raz prezentowane są one z przymrużeniem oka i humorem, innym razem z należytą powagą i refleksją. Obrazu życia codziennego dopełniają charakterystyczne śląskie pejzaże, w których architektura industrialna przeplata się z prawdziwym pięknem przyrody.
w wystawie wzięli udział śląscy artyści - rzeźbiarze i malarze, którzy po pierwsze są dumni z tego co tworzą i z regionu z którego pochodzą, z drugiej zaś chcą w swej twórczości zamknąć część dawnego, ''prawdziwego'' śląska i swoją twórczością opowiedzieć o życiu tutaj - na Śląsku.


Izabela Kośmider

 

Kliknij tutaj aby wziąć udział w wydarzeniu