Wydarzenia

Material Memory Environment Paoli Alborghetti & Submerged pathway Eckeharda Fuchsa 31/03/2022 do 10/04/2022


Pod kuratelą Fundacji Misztal v. Blechinger 31 marca 2022r o godzinie 17:30 w Katowickiej Galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż międzynarodowego wydarzenia, które zorganizowano, by mówić o konieczności współdziałania.  Para artystów z Włoch i Niemiec zaprezentuje swoje prace, podejmując dialog z polskimi twórcami młodego pokolenia. "Material Memory Environment" Paoli Alborghetti oraz "Submerged pathway"  Eckeharda Fuchsa są nowym, niosącym nadzieję spojrzeniem na kontekst wystawy "Ekspresja schyłku antropocenu". To język sztuki przekracza bariery, uzdrawia komunikację i buduje wspólną świadomość.
Artystyczna interwencja potrwa do 10 kwietnia.
 
Paola Alborghetti
Ukończyła Wydziały Malarstwa w Brera Fine Arts Academy w Mediolanie oraz Hochschule für Bildende Künste, w Dreźnie. Jest wielokrotną stypendystką oraz rezydentką, pracującą twórczo na terenie Europy (Francja, Holandia, Niemcy, Czechy, Anglia, Włochy) oraz w Japonii i w Stanach Zjednoczonych. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne i ponad siedemdziesiąt wystaw zbiorowych organizowanych przez galerie i muzea całego świata. O jej twórczości pisali między innymi Silvia Conta, Alice Ginaldi, czy Giangavino Pazzola (Artribune). W Polsce artystka udzieliła wywiadu dla Format-net, o jej wystawie we włoskim Bienno, pisał również portal „Rynek i Sztuka”. W 86 numerze magazynu artystycznego FORMAT ukazał się obszerny artykuł o międzynarodowym projekcie „Exhibition for ONE”, którego artystka jest inicjatorką.
 
Eckehard Fuchs
Studiował na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Darmstadt, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, broniąc dyplom z malarstwa w pracowni profesora Ralfa Kerbacha. Nie bez znaczenia dla jego rozwoju twórczego, była fascynacja konceptualizmem lat 70-tych oraz ekspresyjnym malarstwem figuralnym, które odzyskało swoją pozycję (głównie w Niemczech) dzięki pracom znanych na całym świecie wielkich ikon sztuki: Gerharda Richtera, Anselma Kiefera, czy Georga Baselitza. Tuż po studiach Eckehard Fuchs uczestniczył w działaniach drezdeńskiej przestrzeni artystycznej Gehe8, natomiast w latach 2009-2012 był jej liderem. Dziesięć lat temu opuścił drezdeńskie studio i od tego czasu pracuje w różnych częściach Europy - Berlin, Praga, Mediolan, Rotterdam. Jego dzieła prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Santo Stefano di Magra, Bienno, Lissone, Mediolanie, Wenecji (Włochy), Dreźnie, Lipsku, Monachium, Frankfurcie (Niemcy), Paryżu (Francja), Rotterdamie (Holandia), Pradze (Czechy) oraz w Columbus, Nowym Jorku (USA). Otrzymał liczne nagrody, stypendia i rezydencje artystyczne. Jest reprezentowany na arenie międzynarodowej w prestiżowych galeriach. Uczestniczył również w wielu ważnych targach sztuki. Za najważniejsze możemy uznać Art Forum Berlin, Art Koln, Scolpe Basel, MIART Milano. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych takich jak : Kolekcja Ostsächsische Sparkasse Dresden,  Kolekcja Art Fund Saksonia, Państwowe Zbiory Sztuki Drezno, Zbiory Galerii Miejskiej w Dreźnie, czy Kolekcja Schmidta-Dreamhouse. O jego twórczości pisali między innymi: Massimo Kaufmann, Ivano Sosselli, Michael Wächter, Johannes Schmidt. Krytycy: Francesca Baboni, Stefano Taddei oraz wybitna historyk sztuki i kuratorka, autorka monografii o Magdalenie Abakanowicz - Susanne Altmann.