Wydarzenia

Czeska Sztuka - Nowy Humanizm 07/05/2010 do 14/06/2010


Zapraszamy na wystawę prac czeskiej grupy artystycznej In Signum pt. Czeska Sztuka - Nowy Humanizm - rysunek, malarstwo, fotografia, ceramika oraz tkanina artystyczna. Wystawa organizowana jest w ramach Dni Polsko-Czeskich w dniach 10.05-15.06.2010 r.

 
Grupa artystyczna In Signum
- jest dobrowolnym stowarzyszeniem artystów zawodowych w ramach organizacji - Unia Artystów RC. Powstała w Ostrawie w roku 1995. Z zakładających ją siedmiu członków stopniowo rozrosła się do grupy dziesięciu przyjaciół. Poszczególnych artystów grupy już od początku łączy pokrewieństwo generacyjne i poglądów. Pomimo, iż tworzą różnymi technikami, wykonują różne projekty i reprezentują różne kierunki, mają wspólny pogląd na świat oraz na rolę sztuki w nim. Chcą raczej zwrócić uwagę na faktyczne piękno naszego świata oraz różnorodność otaczającego nas życia. Wbrew wszechogarniającej powierzchowności, tanim efektom oraz stale powtarzającym się szablonom aktualnych przejawów artystycznych, swoimi dziełami chcą skłonić do przemyśleń nad wartościami życia ludzkiego, odpowiedzialności za to, dokąd zmierza. Ten „Nowy humanizm” stara się ponownie nadać dziełom treść i konkretne znaczenie. Wychodzi z postaw ekologicznych, korzysta z symbolizmu i poetyki, rozszerza postrzeganie wielowarstwowego obrazu świata. Takie humanistyczne podejście do twórczości, każdy z członków grupy kształtuje po swojemu i stara się w swojej dziedzinie poszukiwać kolejnych punktów wyjścia i formy przemawiania do współczesnego człowieka.

Wspólne wystawy grupowe:

1996 - Galeria Ametyst - Ostrawa
    Galeria "U Řečických" - Praga
1997 – Muzeum Historyczne – Slavkov u Brna (Sławków u Brna)
    Muzeum Połabskie – Poděbrady (Podiebrady)
    Muzeum Beskidów - Frýdek-Místek
1998 - GVUO - Nová síň - Ostrawa-Poruba
1999 - Zamek – Mnichovo Hradiště (Mnichovo Hradisztie)
    Galeria Podkowa – Ołomuniec
    Galeria Ametyst - Ostrawa
2000 - Galeria Szkoły Podstawowej J. z Podiebrad, Ostrawa
2001 - Galeria Mlejn - Ostrawa
    Muzeum Powiatowe - Vsetín
2002 – Sala wystawowa V. Wünsche - Hawierzów
    Galeria Lužánky - Brno
    Galeria Ametyst - Ostrawa
2004 - Galeria Ametyst - Ostrawa
2005 – Zamek Śląsko-Ostrawski,  Ostrawa
2006 – Teatr Śląski w Opawie
    Galeria Ametyst - Ostrawa
    Gallery East - Ocala, USA-Floryda
2007 - Galerie BWA - Olkusz, Polska
2008 – Galeria Bílá, Czeski Cieszyn
2009 - Galeria Opera, Ostrawa
    Ahol Gallery, Ostrawa Vítkovice,
    Galeria Plamínek, Brno
    Galerie G, Ołomuniec
 
Mgr. Danuše Markovová
Urodzona: 5. 2. 1963 w Ostrawie
Studia: Uniwersytet Ostrawski, Specjalizacja Wychowanie Artystyczne – język czeski
www.art-for-ma.cz
dmarkovova@seznam.cz
Wpływ na jej drogę malarską od samego początku miał brat, malarz i designer Jiří Masný. W symbolicznie wyabstrahowanym malarstwie wyraża chęć uchwycenia wewnętrznej chwiejności emocji. Urojona barwność stopniowo wciąga widza w, często fikcyjny, bajkowy świat. Wykonała także wiele naściennych obrazów we wnętrzach, przede wszystkim dla dzieci. Od roku 2004 wystawia głównie z grupą artystyczną In Signum. Jej sztuka jest obecna w wielu prywatnych zbiorach.

Zdeněk Vysloužil
urodzony 25. 11. 1952 w Čuníně (Czuninie)
Studia: Specjalizacja Artystyczna, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu
E-mail: vyslouzilz@centrum.cz
Środek ciężkości jego twórczości leży przede wszystkim w malarstwie minimalistycznych kompozycji, inspirowanych rodzimym pejzażem, wykonywanych techniką autorską wielowarstwowej lazurującej farby akrylowej z maksymalnym efektem świetlnym barw.  W pejzażu, autor poszukuje raczej jego właściwości wypływających z wyobraźni niż tego co widoczne, jego tajemnicy i muzykalności. Oprócz malarstwa autor zajmuje się rysunkiem, grafiką, ilustracją i plastyką. Wystawiał na wspólnych i samodzielnych wystawach w Republice Czeskiej i zagranicą.

Václav Návrat
* 27.9. 1962 w Ostrawie
Studia – Konserwatorium im. Janáčka w Ostrawie oraz Akademia Muzyczna (AMU) w Pradze, specjalizacja skrzypce
E-mail:  rituart@email.cz
Jest znanym solistą oraz kierownikiem artystycznym kilku zespołów, ale także pisarzem i wydawcą muzyki komputerowej. Techniki artystyczne studiował podczas lekcji indywidualnych u malarza J. Drhy. Wyraz artystyczny przekazuje przeważnie w malarstwie olejami, akrylem, pastelami oraz w kolażu. Jest to malarstwo symbolistyczne z elementami wieloznacznego widzenia rzeczywistości, w swojej twórczości chętnie korzysta także z op-artu z ułudą wzrokową. Brał udział w wielu wspólnych wystawach z grupą In Signum, sam zorganizował około 14 wystaw w Pradze, Ostrawie, Ołomuńcu i Polsce.

Karol Hercík
* 12. 2.1954 w Bratysławie
Studia: Akademia Sztuk Pięknych – specjalizacja malarstwo, Sofia/Bułgaria
E-mail: khercik@quick.cz
Twórczość własną rozgranicza na malarstwo, grafikę i fotografię, przy czym jednakże w znacznej mierze eksperymentuje z różnymi wariantami tych technik. W wolnej twórczości wybiera atrybuty pojęć rzeczywistych z wizjami sennymi, abstrakcyjnymi i opatruje je swoistym rękopisem, korzysta z barwnej żywej powierzchni i struktury. Wziął udział w ponad 80 wspólnych oraz ponad 30 samodzielnych wystawach w Czechach i Polsce, Rosji, Węgrzech, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Kanadzie i USA. Obecnie pracuje także jako pedagog.

Antonín Gavlas
* 27. 4. 1953 w Novém Jičině (Nowym Jiczinie).
Ukończył Wydział Filozoficzny i Przyrodniczy Uniwersytetu Masaryka w Brnie
E-mail:  agav@volny.cz
Zajmuje się malarstwem antyku techniką enkaustyki, ale także ceramiką, rzeźbiarstwem, fotografią i emalią. W swojej twórczości zajmuje się motywami figuralnymi i pejzażowymi, jednakże oba stylizuje i abstrahuje w taki sposób, aby powstawały rejony wyimaginowanych tajemniczych pejzaży lub kosmicznych dali z istotnym ludzkim przesłaniem. Zorganizował dziesiątki samodzielnych wystaw i wziął udział w około 170 wspólnych wystawach i sympozjach w kraju i w Europie, Japonii i USA.

Eva Damborská
* 15.1. 1956 w Ołomuńcu
Studia: Średnia Szkoła Artystyczna w Ostrawie
lekcje indywidualne w Polsce na sympozjach międzynarodowych „Sztuka włókna” prof. Ewy Poradowskiej-Werszler.
E-mail: eva.damborska@centrum.cz
Jej twórczość koncentruje się wokół eksperymentalnej tkaniny artystycznej, papieru czerpanego i grafiki. Wielokrotnie wzięła udział w Sympozjach Międzynarodowych Sztuka Włókna „Warsztat Twórczy – Kowary”. Prace prezentowała na 25 samodzielnych wystawach oraz ponad 100 wystawach wspólnych w kraju i zagranicą (Austria, Niemcy, Francja, Włochy, Słowacja, Polska, Węgry, USA, Kanada). W roku 2004 reprezentowała Republikę Czeską na 11 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Kateřina Gavlasová
* 25.4. 1961 w Ostrawie
Studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Ostrawskiego.
E-mail: archandelk@seznam.cz
W pracy artystycznej specjalizuje się w tworzeniu reliefów ceramicznych i obiektów o tematyce figuratywnej /często o  tematyce biblijnej/ oraz czysto abstrakcyjnej. Okazjonalnie zajmuje się ilustrowaniem książek. Regularnie wystawia od roku 1985, jej twórczość jest obecna w zbiorach indywidualnych oraz zbiorach instytucji publicznych w kraju i zagranicą, na swoim koncie ma szereg prac architektonicznych. Obecnie pracuje jako nauczycielka przedmiotów specjalistycznych w Szkole Średniej - waldorfskiej

Mirka Filipová
* 2.10.1959 w Čeladné (Czeladnej)
Studia: Szkoła Artystyczno-Przemysłowa Uherské Hradiště (Uherskie Hradisztie), specjalizacja malarstwo
mirkafilipova@seznam.cz
www.vytvarnici.cz/keramika-mirka
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ceramiką, tworzeniem biżuterii oraz tkaniną. Przeważa twórczość wyabstrahowana, symbolistyczna, oparta na rytmie ornamentu. Inspiruje się filozofią wschodu, pojawiają się motywy mandali, zagłębianie się w mikro- i makrokosmos. Często łączy techniki, stosuje ceramikę w tekstyliach i malarstwie. Zorganizowała około 25 samodzielnych wystaw i wzięła udział w ponad 50 wystawach grupowych.