Wydarzenia

„I artysta maluje kobietę” w ramach „Śląsk - Art Life” 19/11/2010 do 14/12/2010


W ramach „Śląsk - Art Life” w Dużej Galerii „Szybu Wilson” w dniach od 19 listopada do 14 grudnia br. zostanie zaprezentowana wystawa „I artysta maluje kobietę”. To druga odsłona tego wydarzenia. Zapraszamy serdecznie wszystkich do wspólnego podróżowania w świat artystycznej wyobraźni.

 
Wystawa "I artysta maluje kobietę" jest swoistego rodzaju przeglądem emocji i życiorysów poszczególnych kobiet zaklętych w ramy i na płaszczyźnie płótna. To „one” podpatrzone i uchwycone w niemej formie wymykają się spod banału i oczywistości pędzla malarskiego. Są bohaterkami teraźniejszości wypełniając ją erotyzmem, tajemnicą, emancypacją ale również troską czy tęsknotą.

Zgromadzenie prac (które w większości pochodzą z prywatnej kolekcji Moniki Pacy i Johanna Brosa) wyłącznie o tematyce kobiecej buduje wyczuwalny, lecz niejednoznaczny rodzaj napięcia. Niezwykły kolaż wybitnych artystów stworzył opowieść o kobiecie współczesnej. Wchodząc w obecność zgromadzonych prac w „Galerii Szyb Wilson” ma się wrażenie oczekiwania na dopowiedzenie tych niezwykłych kobiecych historii.

Cykl „Kobieta poruszająca się miastem” Andrzeja Tobisa czy tryptyk kobiecy Marka Kamieńskiego tworzą biegunową oś rozumienia tematu kobiety w sztuce. Wystawę zdominowaną zresztą przez kobiety balansują mężczyźni, którzy ujawniają się dopiero po zapoznaniu się z listą autorów prac. Wśród artystów mężczyzn ukrywających się za kobiecymi postaciami znajdziemy między innymi: Wieczorka, Urbanowicza, Kokoszko czy Sygułę.

Całość poruszanego tematu wpisanego w przestrzeń byłej kopalni tworzy punkt tarcia pomiędzy tym co kobiece, a tym co męskie w dzisiejszym postindustrialnym i postmodernistycznym świecie. Postawić należy zatem pytanie czy kolekcjonerzy udostępniający swoje zbiory, przez lata tak pieczołowicie poszerzane, wyszukiwali obrazy o tematyce kobiecej celowo czy raczej była to podświadoma reakcja na panujące przekonanie, że XXI wiek – jest wiekiem kobiet?
 
Aleksandra Mira Grabowska
 
 
W tym samym czasie Średnia Galeria „Szybu Wilson” uświetniona została pracami pochodzącymi z prywatnej kolekcji Moniki Pacy i Johanna Brosa, które to poprzez różnorodność tematyki i formy tworzą w tej postindustrialnej przestrzeni nietypowy świat twórczych marzeń i uniesień. Obcowanie z tym niezwykłym światem rodzi wiele pytań dotyczących naszej egzystencji, dając jednocześnie wielką satysfakcję z możliwości uczestniczenia w tym barwnym kalejdoskopie emocji i wrażeń. W ramach kolekcji zaprezentowane zostaną prace: Justyny Maciejskiej, Lecha Kołodziejczyka oraz Andrzeja Tobisa.