Wydarzenia

Rzepka Aleksandra 27/05/2011 do 09/06/2011


Wystawa prezentowała twórczość Aleksandry Rzepki, artystki zainteresowanej malarstwem "nieprzedstawiającym" i grafiką.
 
Aleksandra Rzepka
- Urodzona 9 lipca 1986 r. w Zabrzu
- Matura w 2005 r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
- Studia w Instytucie Sztuki w Cieszynie na specjalności Malarska Kreacja Obrazu w latach 2007 – 2010                                                 
-  praca dyplomowa z malarstwa „ Odpowiedź” 2010  pod kierunkiem dr hab. Adama  Molendy
- Udział w wystawach międzynarodowych :  Wrexham Print International  Wielka Brytania  2011, Guanlan International  Print Biennial Chiny 2009,  International Triennial of  Graphic  Art Bitola  Macedonia 2009.
 
O twórczości
Moja działalność artystyczna dotyczy obszaru malarstwa ”nieprzedstawiającego” i grafiki. Prezentowane na wystawie prace malarskie stanowią cykl zatytułowany „Odpowiedź”. Sztuka stanowi dla mnie formę odpowiedzi na zastaną rzeczywistość. Proces tworzenia traktuję jak myśl, która domaga się utrwalenia w materii. Podłoże malarskie i ja toczymy dialog. Dialog zakłada równouprawnienie, jednak z nieco większą kontrolą z mojej strony. „Odpowiedź” dotyczy właśnie tego nadzmysłowego obszaru. Jest refleksją nad tym, co poza człowiekiem, poza cielesnością. Ważny jest dla mnie każdy etap rozmowy z materią powstającego tworu – począwszy od gruntowania, pokrywania płyty bądź deski farbą. W ten sposób zostaje podjęta rozmowa. Nieraz pozwalam już na tym etapie by farba samoistnie określiła kierunek przebiegu dalszej pracy – stosując technikę „gestu", pozwalając farbie tworzyć formę. W moich pracach widoczny jest powtarzalny motyw – jest on jakby bardziej konkretną formą wyodrębnioną z płynnego otoczenia za pomocą cięć, kresek, zastosowanej faktury, impast. Opływające „obiekt” otoczenie jest metaforą powstającej w dialogu myśli. Proces myślowy jest dynamiczny i płynny jak rozcieńczona farba. Ta myśl, która się wyodrębnia poprzez fakturowość, jest tym, co w dialogu się „ukonkretnia”, czymś trwałym.
 
Drugą częścią  wystawy są grafiki. Inspiracją  do ich  powstawania  jest świat natury, przede wszystkim ptaki. Grafika jest dla mnie szukaniem i dookreślaniem formy. Dziedzina ta fascynuje mnie ze względu na procesualność i ważność każdego z etapów - począwszy od szkicowego projektu, poprzez obróbkę matrycy aż po końcowy moment  przepuszczania  odbitki przez prasę. Ważny jest  również fakt tego, że z  jednej matrycy powstaje szereg różnych prac - każda jest od inna od pierwowzoru  a  wynika  to między innymi z odmiennego nałożenia farby czy też  docisku prasy. Posługuję się głównie technikami trawionymi oraz  suchą igłą ze względu na ich możliwości ekspresyjne – igła introligatorska jako przedłużenie dłoni najpełniej przekazuje ładunek energetyczny jaki  staram się zawrzeć na matrycy. Grafiki prezentowane na wystawie powstały w latach 2007-2011 a łączącą je tematyką jest motyw ptaka.


www.arzepka.com