Wydarzenia

Fotografie prawdziwej rzeczywistości. Filmowe obrazy J. Skarżyńskiego 10/10/2011 do 27/11/2011


Wystawa poświęcona scenografiom filmowym Jerzego Skarżyńskiego. Artysta w swoich projektach filmowych szukał rozwiązań sytuujących się bardziej na styku świata realnego i fantazji, niż sięgających do rekonstrukcji rzeczywistości. W pozornie naturalnych scenografiach pozostawiał sferę niedopowiedzenia, wzbudzał wątpliwości, prowokował pytania.
 
W tych fantastycznych przekornie odwoływał się do rzeczy znanych, wręcz opatrzonych, które zestawiając ze sobą, odwracając ich znaczenia i wzajemne relacje, umieszczał w przestrzeni wiarygodnej poprzez swoją sztuczność. Film nie stanowił dla niego medium tworzącym wrażenie autentycznej rzeczywistości, która może trwać wiecznie, zniekształcał więc ją zmieniając perspektywę, uciekając się do zbliżeń czy „ zamykając " aktora w klatce filmowej.
 
Na ekspozycji zaprezentowano między innymi projekty kostiumów i dekoracji do zrealizowanych z Wojciech Hasem niezapomnianych ekranizacji Lalki, Sanatorium pod klepsydrą i Rękopisu znalezionego w Saragossie. Ekspozycję uzupełniąją prace Artysty do wcześniejszych produkcji, takich jak Rozstanie, Złoto, Wspólny pokój - filmów, w których swoje aktorskie szlify zdobywały gwiazdy polskiego kina: Gustaw Holoubek, Beata Tyszkiewicz, Władysław Kowalski, Adam Pawlikowski. Projektom towarzyszą fotosy, umożliwiające porównanie zamysłu plastycznego scenografa z jego filmową realizacją. Całość wystawy dopełniają unikatowe zdjęcia z planu, dokumentujące pracę reżysera, ekipy technicznej i aktorów.
 
Przestrzeń wystawy została podzielona na cztery sale ekspozycyjne. Połączyła je ze sobą wspólna aranżacja, nawiązująca do motywów filmowych oraz dominujący w przestrzeni każdej z sal powiększony fragment dekoracji, charakterystyczny dla danej produkcji - uschnięte drzewo, szyld sklepu, ściana kamienicy. Pierwsza sala poświęcona została w całości filmom czarno białym, w trzech następnych zaprezentowano widzom adaptacje zrealizowane z Wojciechem Hasem. Ponadto, istotnym elementem ekspozycji poświęconej Rękopisowi znalezionemu w Saragossie, jest powiększone zdjęcie zainspirowanego filmem obrazu Skarżyńskiego.

Tytuły reprezentowane na ekspozycji: Wspólny pokój, Rozstanie, Złoto, Owcze źródło, Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka, Sanatorium pod klepsydrą.
 
Wernisaż wystawy „Fotografie prawdziwej rzeczywistości. Filmowe obrazy J. Skarżyńskiego”: 10 października 2011 (poniedziałek) o godz. 17.00.