No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej Art Naif Festiwal 15/06/2012 do 17/08/2012


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej – Art Naif Festiwal to największe w Europie święto artystów „dnia siódmego”. Jego piąta odsłona rozpoczęła się w Galerii Szyb Wilson 15 czerwca i potrwa do 17 sierpnia. Przez cały ten okres można zobaczyć festiwalową wystawę, zaplanowano też liczne wydarzenia towarzyszące.
 
Podczas V Art Naif Festiwalu prezentowane są prace ponad 200 artystów z 32 krajów świata, m.in. Burkina Faso, Brazylii, Bali, Argentyny, Kuby, Tanzanii, kilkunastu krajów europejskich i Polski. Przeważa malarstwo, jest także trochę ceramiki (m.in. wykonanej przez WTZ „Otwarte serca” oraz WTZ „Unikat”) oraz dwie wystawy rzeźby: ze zbiorów Muzeum Parafialnego w Paszynie oraz „Madonna w sztuce ludowej” udostępniona przez Łódzki Dom Kultury.

Tematem przewodnim Festiwalu jest w tym roku kultura Izraela, na ekspozycji można podziwiać prace 30 najlepszych malarzy naiwnych z tego kraju. To oczywiście tylko jedna z atrakcji związana z tym motywem: podczas otwarcia zagrał czerpiący inspirację z muzyki klezmerskiej zespół Kroke, a atrakcją finisażu (17 sierpnia) będzie pokaz tańca żydowskiego. 6 lipca w Galerii Altus rozpocznie się wystawa fotografii izraelskiej „Izrael – wczoraj i dziś” (potrwa do 30 lipca).

W ramach „Letniego Kina Trzech Kontynentów” odbyły się już dwa pokazy filmu izraelskiego, teraz czeka nas spotkanie z filmem afrykańskim – od piątku, 6 lipca do niedzieli, 8 lipca w kinoteatrze Rialto odbędzie się „Afrykamera”, czyli Festiwal Filmów Afrykańskich (seanse: 6, 8 lipca godz. 18:00; 7 lipca godz. 18:30).

W niedzielne popołudnie 15 lipca zapraszamy na katowicki Nikiszowiec na Artjarmark. Będzie to świetna okazja to poznania twórczości jeszcze większej grupy lokalnych artystów, na pewno zapewnimy też rozrywkę dla dzieci: warsztaty plastyczne, pojawią się kuglarze,  najmłodsi będą mogli spróbować zamalować rynek kredą lub zapełnić bańkami mydlanymi, a także zobaczyć teatrzyk „Opowieść o ryżym hazoku”. Na zakończenie zagra zespół Pisarski Trio. Firmy i osoby, które chciałyby sprzedawać swoje prace prosimy o zgłoszenia na adres mailowy Festiwalu.

Tradycyjnie, dzieciom proponujemy także zajęcia plastyczne w Galerii Szyb Wilson w każdą środę (godz. 10:00-14:00) podczas trwania Festiwalu. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem 32 730 32 20. Postanowiliśmy też odwiedzić te dzieci, które nie mogą przyjść do nas same – kolorowe i radosne obrazy zagoszczą w katowickich szpitalach i hospicjach.
 
Zachęcamy do obejrzenia wystawy oraz udziału w wydarzeniach towarzyszących. Festiwal zamknie uroczysty finisaż, 17 sierpnia.

Wystawa w ramach Art Naif Festiwal jest czynna codziennie od 9:00 do 19:00. Wstęp wolny.

Organizatorzy:

Fundacja. Eko-Art. Silesia
Galeria Szyb Wilson
ul. Oswobodzenia 1
40-403 Katowice
Aleksandra Tolasz, Karolina Luksa
32 730 32 20, (+48) 602 26 70 35
mail: projekty@szybwilson.org