No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

FOTO - SZOPY, czyli Szopienice bez retuszu 19/10/2012 do 14/11/2012


3 tygodnie z życia dzielnicy, 45 aparatów, ponad 70 osób w wieku od lat 9 wzwyż i w efekcie 350 zdjęć wybranych na wystawę. Zapraszamy do obejrzenia Szopienic oczami mieszkańców dzielnicy i odkrycia jej ciekawszego, czasem niespodziewanie pięknego (a przecież wcale nie upiększonego) oblicza!

 

FOTO – SZOPY  to projekt realizowany od kwietnia 2012 roku przez Stowarzyszenie dla Szopienic. Mieszkańcy dzielnicy m.in.: Bagra, Borek, Burowca, Utymana, Wilhelminy, Bagna, Morawy, Roździenia, Szabelni zostali wyposażeni w 45 jednorazowych aparatów oraz kilka technicznych i fotoreporterskich wskazówek, a następnie ruszyli w teren. Bez wytyczonego planu i szczegółowych zaleceń, chodziło o to, by na kliszy Szopienice zostały pokazane tak, jak widzą je ich mieszkańcy.

 

Fotografie wykonywane były przez osoby w wieku od 9 lat wzwyż, m.in. wolontariuszy Programu Centrum Aktywności Lokalnej Szopienice MOPS, dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej nr 2, członków Klubu Profilaktycznego „Ekipa”, kółka fotograficznego ze Szkoły Podstawowej nr 42, członków Klubu Seniora, Katowickiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Dwójka”, Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach oraz Stowarzyszenia dla Szopienic, a także osoby indywidualne.

 

W ten sposób powstała barwna mozaika różnych spojrzeń na dzielnicę, która w widzach wywołuje wzruszenie, zdziwienie, nostalgię, a czasem rozbawienie. Zdjęcia z pewnością mają szczególną wartość emocjonalną dla mieszkańców najbliższej okolicy, jednak osoby z innych rejonów Katowic mogą dzięki nim zyskać zupełnie inny, pozbawiony uprzedzeń obraz Szopienic, odkryć je na nowo i się nimi zachwycić.

 

Wystawa „wędruje” po różnych miejscach, można ją było oglądać już pod dachem i w plenerze, a teraz, do 14 listopada, zapraszamy na FOTO – SZOPY do Galerii Szyb Wilson.