Wydarzenia

„Twarzysze” – wystawa fotografii otworkowej Kamila Myszkowskiego 22/11/2012 do 07/01/2013


Czy można zrobić zdjęcie za pomocą puszki? W dobie dostępnej dla każdego fotografii cyfrowej tradycyjne techniki, jako zbyt skomplikowane, dające nieprzewidywalne wyniki odsunięte w czasie odchodzą w zapomnienie.
 
39 portretów autorstwa Kamila Myszkowskiego pokazuje, że wykorzystanie fotografii otworkowej jako formy przekazu może jednak spowodować spojrzenie na człowieka z zupełnie innego, nieznanego punktu. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!

AUTOR O WYSTAWIE:

Czym jest wizerunek człowieka? Jak postrzegamy każdego z osobna? Gdzie sięgają granice ludzkiej otwartości na nieznane? Jak dużym zaufaniem może być obdarzony człowiek twierdzący, że robi zdjęcia metalową puszką?
 
To już nie nowość, że tworząc zdjęcia zadaję sobie trudne pytania. Tak naprawdę pytania zadaję ciągle, jednak Projekt „Twarzysze” zmusił mnie do głębszego zastanowienia się nad tym, co robię i do czego wykorzystuję moje fotografie. Nad tym jak mocny środek przekazu mam do dyspozycji.
 
Projekt „Twarzysze” był realizowany w dniach 22 i 23 września 2012 roku w Wiśle Wielkiej podczas harcerskiego zlotu „Mokre Stopy”. Dlaczego jest niepowtarzalny? Ponieważ zmusza do zadawania pytań i inicjuje odpowiedzi. Te 39 fotografii jest jak samonapędzająca się maszyna, która rozbudza wyobraźnię a za razem motywuje do działania. Wykorzystanie fotografii otworkowej jako formy przekazu powoduje spojrzenie na człowieka z zupełnie innego, nieznanego punktu.
 
O AUTORZE:
 
Kamil Myszkowski fotografią otworkową – czyli tradycyjną fotografią bezobiektywową – zajmuje się od ponad dwóch lat. Często widywany z kilkoma puszkami, które pełnią funkcję aparatu, jednak swoje zdjęcia robił również pudełkami oraz starymi aparatami analogowymi przerobionymi na camera obscura. Uczestnik kilku wystaw fotograficznych. Jego prace wisiały między innymi w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Miejskim Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu, Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” w Czeladzi, a także Klubach Muzycznych, oraz Sosnowieckim Centrum Informacji Miejskiej.Ze swoimi puszkami był gościem Audycji „Konik” Studenckiego Studia Radiowego „Egida”. Kilkakrotnie jego fotografiami interesowały się lokalne telewizje i prasa.Jest członkiem i współzałożycielem Grupy Fotograficznej „Poza Kadrem” działającej przy Miejskim Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu. Swoimi zdjęciami ilustrował między innymi ostatnie dzieło Arkadiusza R. Skowrona – „ChmurnoRYJność w synonimie hipnozy”.
 
Na czym polega fotografia otworkowa można przeczytać tutaj.