Wydarzenia

I Śląski Przegląd Sztuki Artystów Intuicyjnych „Artisma” 13/09/2013 do 31/10/2013


Galeria Szyb Wilson od lat stara się prezentować dokonania artystów-amatorów. Celem planowanego przeglądu jest umożliwienie grupom plastycznym działającym obecnie w całym województwie śląskim pokazania własnego dorobku, często prezentującego wysoki poziom artystyczny, ale z powodu braku formalnego wykształcenia plastycznego tworzących je artystów, prace te nie mają wstępu do dużych galerii, a tym samym szansy na zwrócenie uwagi szerszej publiczności, mediów czy krytyków sztuki.
 
I Śląski Przegląd Sztuki Artystów Intuicyjnych „Artisma” odbędzie się w katowickiej Galerii Szyb Wilson od 13 września do 31 października 2013. Galeria Szyb Wilson, z racji swojego położenia na styku Janowa i Nikiszowca – czyli matecznika najsłynniejszej polskiej grupy artystów nieprofesjonalnych – Grupy Janowskiej, od lat stara się prezentować zarówno dokonania samej grupy, docenianej wśród znawców sztuki, ale ciągle niedostatecznie znanej we własnej „małej ojczyźnie”, jak i, podczas Art Naif Festiwalu, innych artystów-amatorów.
 
Udział w wystawie zadeklarowało 13 grup (łącznie prawie 200 osób), nie zabraknie wśród nich tych najbardziej znanych i już docenionych, jak Grupa Janowska, GAN Grota ze Świętochłowic, Spichlerz '86 z Siemianowic Śląskich czy 18-Obsydian z Zabrza, ale także wiele innych grup z Chorzowa, Rybnika, Bytomia, Gliwic, Tychów, Piekar Śląskich Żor, miast Zagłębia.

Oczywiście ci artyści nie zawsze dążą do zdobycia artystycznej sławy, często na pierwszym miejscu stawiają realizowanie swojej pasji, dlatego Galeria Szyb Wilson liczy, że ukazanie skali i różnorodności śląskiego ruchu artystycznego zachęci więcej osób do aktywności twórczej i rozwijania swoich zainteresowań.

O ile Przegląd spotka się z pozytywnym przyjęciem, organizatorzy nie wykluczają kolejnych edycji.
 
Lista grup biorących udział w wystawie:
 
Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Chorzowska Grupa Plastyczna Krajcok'12
Grupa 18-Obsydian
Grupa Artystów Nieprofesjonalnych GROTA
Grupa Janowska
Grupa Plastyczna FAUN
Grupa plastyczna „Tęcza”
Grupa Plastyczna „Spichlerz 86”
Grupa Twórcza ATELiER
Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego
Sekcja Plastyczna „Flek”
Stowarzyszenie Silesia Tak Art
Stowarzyszenie Twórców Nieprofesjonalnych „Oblicza”
Stowarzyszenie „Barwy Śląska”
 
Wernisaż wystawy: 13 września (piątek), godz. 18.00
Podczas wydarzenia wystąpią Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zespół ROMAN-TYCZNI
 
Partnerzy: Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Pro Inwest Sp z o.o., Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca, Chorzowskie Centrum Kultury, MDK Piekary Śląskie, MDK Szopienice-Giszowiec, Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Stowarzyszenie Artystyczne Żorskie Plenery, Miasto Żory, ZZ Górników, ZZ Ratowników Górniczych, ZZ Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce, ZZPZ Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce, NSZZ „Solidarność” Kopalni Wieczorek
 
Patronat medialny: Radio Katowice, TVP Katowice, silesiakultura.pl, miesięcznik „Śląsk”, Twoje Piekary