No show found! show="1" does not exist.

Wydarzenia

Zdjęcia śląskich fotografów na wystawie BZ WBK Press Foto 09/11/2013 do 20/11/2013


W dniach od 9 do 20 listopada br. w Galerii Szyb Wilson będzie można obejrzeć najlepsze fotografie prasowe nagrodzone w konkursie BZ WBK Press Foto 2013. Konkurs fotograficzny BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło ponad siedem i pół tysiąca fotografii nadesłanych przez 433 fotografów. Jury w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Kinga Kenig, Waldemar Kompała oraz Janusz Rosikoń, pod przewodnictwem znanego czeskiego fotoreportera Petra Joska związanego z Agencją Reuters, nagrodziło i wyróżniło w sumie 170 fotografii i jeden fotokast.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem przewodniczyć obradom Jury tak poważnego konkursu. Bardzo lubię polskich fotografów, z których wielu reprezentuje najwyższy profesjonalny poziom, i mam w tym środowisku bardzo dużo przyjaciół. Z uwagi na dużą liczbę nadesłanych zdjęć mieliśmy bardzo trudne zadanie. Wierzę, że mimo ogromnej presji czasu udało nam się obiektywnie wyłonić zwycięzców – powiedział Petr Josek, przewodniczący tegorocznej kapituły Jury.

Autorem Zdjęcia Roku został Andrzej Grygiel z Polskiej Agencji Prasowej. Nagrodzona fotografia przedstawia pacjentów Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, którzy cieszą się z bramki strzelonej przez Polaków w meczu z Grecją podczas EURO 2012. Nagrodę Banku Zachodniego WBK otrzymał Andrzej Hrechorowicz (freelancer) za fotoreportaż „Żołnierze Wyklęci”, a dziennik Rzeczpospolita nagrodził Adama Warżawę (Polska Agencja Prasowa) za zdjęcie obrazujące skutki trąby powietrznej, która przeszła nad Borami Tucholskimi. Wszystkie nagrodzone fotografie można oglądać podczas ogólnodostępnych wystaw organizowanych w całym kraju. Zbiór prac prezentuje zatrzymane w obiektywie fotoreporterów wydarzenia z roku 2012.
 
Wśród nagrodzonych zdjęć i fotoreportaży znajdują się m.in. fotografie dokumentujące EURO 2012, Igrzyska Olimpijskie w Londynie, ale także tragiczne wydarzenia z katastrofy kolejowej pod Szczekocinami czy skutki przejścia huraganu nad Borami Tucholskimi. Na wystawie nie brakuje zdjęć z wydarzeń kulturalnych minionego roku, jak i przedstawiających życie codzienne Polaków. Prócz tradycyjnych wydruków zdjęć, cykl pokonkursowych wystaw jest wzbogacony o multimedialną instalację. Przedsięwzięcie ma na celu zbliżenie odbiorców do wystawy, aby jeszcze dokładniej mogli przyjrzeć się pracom, a dzięki temu mocniej przeżyć i lepiej zrozumieć emocje i pasje uchwycone obiektywem przez autora.
 
Tegorocznym wystawom towarzyszą dwudniowe bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Kingę Kenig – jurorkę konkursu i fotoedytorkę „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej, autorkę bloga poświęconego fotografii blindspot.blox.pl. – Każde miasto, w którym miałam przyjemność prowadzić warsztaty, było inne, każda grupa miała inny charakter. To, co łączyło wszystkich uczestników to ogromne zamiłowanie do fotografii, duże zaangażowanie, ciekawość i chęć uczenia się. Podczas spotkań rozmawiamy o fotoedycji w prasie, przyglądamy się bliżej zagadnieniom tematu i pomysłu w fotoreportażu, następnie uczestnicy wykorzystują świeżo nabytą wiedzę w praktyce, fotografując na mieście. Zajęcia praktyczne kończą się obradami jury. Każdy może wcielić się w rolę jurora, co pozwala uczestnikom zrozumieć zasady konkursu od kuchni. Zwieńczeniem warsztatów jest zawsze wybór najlepszej fotografii zrobionej podczas zajęć praktycznych. Często wcale nie jest to takie proste. Jednak po burzliwych dyskusjach jury jednogłośnie wybiera najlepszy kadr. To nie tylko świetna zabawa, ale także ogromna lekcja sztuki wyboru, która w dobie fotografii cyfrowej nabiera coraz większego znaczenia – mówi Kinga Kenig.

Chęć udziału w spotkaniu można potwierdzić, wysyłając wiadomość na adres: biuro@bzwbkpressfoto.pl z dopiskiem „Warsztaty fotograficzne – Katowice”. Warsztaty odbędą się w dniach 9 i 10 listopada br. w godz. 10-17:00 i 10-18:00. Szczegółów na temat programu warsztatów udziela biuro konkursowe BZ WBK Press Foto. Konkurs organizowany jest przez Bank Zachodni WBK, a wyłącznym patronem medialnym jest dziennik Rzeczpospolita. Partnerem wystawy w Katowicach jest Galeria Szyb Wilson.
 
Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej konkursu pod adresem: www.bzwbkpressfoto.pl