No show found! show="1" does not exist.

Wystawy

INDUSTRIADA 2015 28/05/2015 do 13/06/2015


42 zabytki, ponad 370 imprez i jeden festiwal – to może być tylko INDUSTRIADA. Zaczyna się rozruchem w piątkowy wieczór (12.06), a z pełną mocą rusza w sobotę 13 czerwca. Spędźcie ją z nami!

 

 

 

 

 

INDUSTRIADA w Galerii Szyb Wilson
godz. 14.00-19.00

 

PROGRAM
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Cały dzień:
Zwiedzanie dźwiękowe
Historie przedmiotów zakurzonych – muzeum jednodniowe
Pochwal się swoim przepisem! – wymiana ciast i receptur
Tworzymy INDUSTRIADOWĄ makatkę
Warsztaty plastyczne dla najmłodszych
Śląskie zabawy słowne

Zwiedzanie z przewodnikiem:
godz. 14.30 i 16.30 – zwiedzanie dźwiękowe z przewodnikiem
godz. 15.30 i 17.30 – zwiedzanie Szybu Wilson z jego byłymi pracownikami

Warsztaty:
godz. 15.00-16.00 Dej nom znać, jak mamy warzyć – warsztaty kulinarne
godz. 15.00-18.00 Zagraj z nami! – gry podwórkowe

Pozostałe atrakcje:
od godz. 14.00 Rowerowa gra terenowa
godz. 17.00 Koncert – Bobby The Unicorn

 

Dowiedz się więcej o naszych wydarzeniach:

 

Zwiedzanie dźwiękowe

Odkąd Szyb Wilson stał się galerią, tylko wtajemniczeni mogą zobaczyć ślady po dawnej kopalni. Zachęcamy, aby zamknąć oczy i tym razem w kopalnię się wsłuchać.

W różnych miejscach Szybu Wilson (na zewnątrz budynku i wewnątrz) umieścimy qr kody, które będzie można zeskanować komórką i na specjalnie stworzonej stronie posłuchać dźwięku maszyny wyciągowej, „szoli”, łaźni, szatni łańcuszkowej czy orkiestry górniczej. Szczegółowe rozmieszczenie atrakcji dźwiękowych będzie oznaczone na ulotkach.

 

Zwiedzanie Szybu Wilson z jego byłymi pracownikami

Kto lepiej zna tajemnice „Wilsona”, niż jego pracownicy? Zapraszamy Was do udania się w sentymentalną podróż z Barbarą Jarosz oraz Mieczysławem Bieńkiem (który po rozstaniu z kopalnią wziął się za podróże i pisanie książek!). Tutaj nie będzie miejsca na suche podręcznikowe fakty i daty, których i tak nie zapamiętacie – możecie za to liczyć na wiele opowieści z czasów „pierwszej zmiany” na Wilsonie oraz odkryć miejsca, które dzisiaj istnieją już tylko w pamięci osób, które tu pracowały.

 

Historie przedmiotów zakurzonych – muzeum jednodniowe

Wiedząc, że na strychach, w piwnicach i szafkach Ślązaków kryją się rodzinne pamiątki przeszłości,  związane z najróżniejszymi przedmiotami codziennego użytku – waga, nudelkula, haftowane obrusy, pięknie zdobione kryształy i tym podobne cudeńka, chcemy zaprosić mieszkańców Katowic do przyniesienia ich do Galerii Szyb Wilson, aby się nimi pochwalić. Dodatkowym elementem tej wystawy będą krótkie opisy eksponowanych przedmiotów – wymieszane staną się zagadką, którą należy rozwiązać. Tylko dopasowanie do siebie przedmiotu, jego przeznaczenia i historii, pozwoli na pełny odbiór ekspozycji.

Zapraszamy do dzielenia się Waszymi historiami i przedmiotami – pokażemy je na wystawie (oczywiście później zwrócimy). Zgłoszenia: 32 730 32 20. Eksponaty prosimy dostarczać do 9 czerwca.

 

Pochwal się swoim przepisem!

Wymiana domowych wypieków to popularna zabawa w krajach anglosaskich – dlaczego nie spróbować i u nas? Zapraszamy Was do przynoszenia samodzielnie przygotowanych słodkości, ale także dzielenia się rodzinnymi przepisami, chociaż pewnie pojawiają się wśród nich pilnie strzeżone receptury, niektóre są zbyt dobre, by zachować je dla siebie! A może macie książki kucharskie, których już nie potrzebujecie? Przynieście je do nas, na pewno znajdzie się chętny! A na autorów ciast z pomarańczowym, w smaku lub prezentacji, akcentem (w końcu to INDUSTRIADA!) czekają upominki. My już myślimy, co chcemy się dla Was przygotować!

 

Tworzymy INDUSTRIADOWĄ makatkę

Pewnie wszyscy znają tradycyjne haftowane makatki wiszące niegdyś w kuchniach – zazwyczaj można było na nich znaleźć hasła nawołujące do pracy i porządku. Nasza makatka będzie unikatowa, bo wielkoformatowa, a z okazji INDUSTRIADY niebieski haft zastąpimy pomarańczowym. Pomóżcie nam stworzyć tę wyjątkową pamiątkę z tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki!

 

Dej nom znać, jak mamy warzyć – warsztaty kulinarne

Parafrazując słowa znanej piosenki „gotować każdy może”. Spróbujemy to udowodnić podczas naszych warsztatów, zaczynając od poziomu dla początkujących – przygotowując tradycyjną wodzionkę – przepis prosty jak zalanie herbaty wrzątkiem (i nawet całkiem podobny ;) później przechodząc do bardziej zaawansowanych receptur. Gwarantowana dobra zabawa, a dzięki opiece pań prowadzących na co dzień naszą kawiarenkę, także świetny smak!

Ilość miejsc ograniczona, kolejne osoby będą mogły brać udział w miarę zwalniania się stanowisk.

 

Zagraj z nami! – gry podwórkowe

Dwa ognie, skakanie przez skakankę, gra w grzyba, klasy, bierki, kamyki, kapsle czy cymbergaja – te gry podwórkowe towarzyszyły kiedyś każdemu dziecku, niektóre nadal są popularne, inne zupełnie zapomniane. Proponujemy wspólną zabawę dla dzieci i rodziców, dla tych ostatnich oznaczającą powrót do dni obtartych kolan i dni, kiedy mama na obiad wołała przez okno, a nie smsem.

 

Śląskie zabawy słowne

Praca to niezaprzeczalnie jeden z ważniejszych elementów życia każdego dorosłego człowieka, dlatego zależy nam, aby pewne słowa, powiedzenia, zwroty specyficzne dla śląskich pracowników były zapisane w wielkim formacie i stały się tym samym pamiątką stworzoną przez wszystkich uczestników INDUSTRIADY 2015 w Galerii Szyb Wilson.   

 

Rowerowa gra terenowa

Rowerowa gra terenowa dla całej rodziny. Dla  wszystkich spragnionych wyzwań zaplanowaliśmy trasę rowerową (Galeria Szyb Wilson – Nikiszowiec – Giszowiec – Galeria Szyb Wilson) z zagadkami. Każdy obiekt na trasie będzie krył w sobie zadanie, pytanie lub quiz do rozwiązania. Pamiętaj, że za poprawne wykonanie zadań otrzymasz pieczątkę! Jeśli uda ci się zebrać wszystkie pieczątki po powrocie do Szybu Wilson będzie czekać na ciebie upominek. Świetna zabawa  gwarantowana!
Rajd będzie odbywał się w kilkuosobowych drużynach. Start poszczególnych grup będzie następował co 15 minut począwszy od godz. 14.00, trasa będzie pokonywana na podstawie mapek.  

Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w atrakcji tylko pod opieką dorosłych. Przyjmujemy zarówno zgłoszenia kilkuosobowych grup, jak i indywidualnych uczestników, którzy zostaną połączeni w 4-6 osobowe drużyny.

Zgłoszenia: 32 730 32 20 lub projekty@szybwilson.org

 

Warsztaty plastyczne

Najmłodsi uczestnicy INDUSTRIADY będą mogli utrwalić swoje wrażenia z wydarzenia kredkami i farbami. W zabawie wykorzystamy także odgłosy kopalni, które dorośli poznają podczas zwiedzania dźwiękowego. Dzieciaki posłuchają, jak brzmi praca pod ziemią i nad powierzchni, a potem zachęcimy je do wykonania zainspirowanych tym prac – także abstrakcyjnych i z wykorzystaniem nietypowych materiałów.

 

O atrakcjach INDUSTRIADY w innych obiektach dowiecie się na www.industriada.pl